"Четири лапи" за насилието над животни: Призоваваме отговорните институции да подведат извършителите под пълна наказателна отговорност

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
13:23 / 17.03.2025
476
Една от основните мисии на ЧЕТИРИ ЛАПИ в България от самото си основаване е борбата с насилието над животни и въвеждането на по-строги законови мерки срещу подобни престъпления. Още през 2011 г. бяхме сред водещите организации, които активно лобираха за промени в Наказателния кодекс, благодарение на които днес крайните форми на насилие над животни се разследват от полицията и прокуратурата.

Случаят, разкрит от Сдружение КАЖИ и неформалната организация "Български елфи“, е поредното доказателство за нуждата от постоянна бдителност и по-строги мерки срещу престъпленията над животни. Разследването разкри ужасяващи случаи на жестокост, в които беззащитни животни са били жертви на насилие и изтезания в платени порнографски видеа, разпространявани чрез приложението Telegram.

На 13 март 2025 г., при специализирана акция на ГДНП и ГДБОП под ръководството на Окръжна прокуратура - Перник, двамата извършители бяха разкрити и арестувани. Окръжният съд в Перник постанови постоянен арест за тях. Броят на измъчваните и убити животни все още не е ясен, но вероятно жертвите са стотици, а насилието – изключително жестоко. Сред най-често използваните животни в садистичните видеа са били котки, зайци, морски свинчета и риби.

Незаконната търговия с животни и липсата на регулация в онлайн платформите за обяви излагат хиляди животни на риск. ЧЕТИРИ ЛАПИ призовава отговорните институции да подведат извършителите под пълна наказателна отговорност и да бъдат приети още по-строги законови мерки за защита на животните.

Всеки ден десетки домашни, диви, селскостопански и бездомни животни стават жертва на насилие. Единственият начин насилниците да бъдат спрени, е чрез ефективни наказания и санкции.

От ЧЕТИРИ ЛАПИ благодарят на хилядите граждани, които се застъпиха за по-хуманно отношение към животните и подкрепиха протестните действия в защита на животинските права. От организацията също се включват в отвореното писмо във връзка с нарастващите случаи на насилие върху животни. "Благодарим и на Сдружение КАЖИ и организация "Български елфи“ за тяхната решителност и смелост в разкриването на тези престъпления", написаха още те.

Жестокостта към животните не трябва да остава безнаказана.

Виж коментарите (0)

Още по темата (9):
17.03.2025 Милена Славова за случая с насилието над животни в Перник: Това не са хора, а демони в човешко тяло
17.03.2025 Майката на обвинената в насилие над животни Габриела: Заплашват ме с убийство и изнасилване!
17.03.2025 Евродепутатът Емил Радев към ЕК: Спешно са нужни по-строги мерки срещу насилието над животни
17.03.2025 Правосъдният министър: Предлагаме лишаване от свобода до 8 г. и глоба до 10 хил. лв. при насилие над животни
17.03.2025 Внасят промени в НК след случая с насилие над животни
17.03.2025 Прокуратурата за случая с насилие над животни: Цената на клипове е варирала от 50 до 700 евро
Още новини от Национални новини:
Милена Славова за случая с насилието над животни в Перник: Това н...
Експерт: Спестявайте около 10% от месечния си доход, не се знае к...
18 март е обявен за Ден на национален траур заради трагедията в К...
Майката на обвинената в насилие над животни Габриела: Заплашват м...
Валери Божинов: Това, което се случва в Сърбия не е хубаво, но пр...
Антон Кутев: Имаме тежък проблем


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).