Често срещани симптоми, които остават незабелязани при инфаркт
Нашите читатели са добре информирани за основните сигнали за инфаркт (миокарден) – смазваща болка в гърдите, силна слабост, студена пот; задух, синина по устните. Понякога обаче засягането на част от сърдечната тъкан протича с нетипични или почти липсващи оплаквания.
Такъв инфаркт в медицината се нарича "тих“, но той не е по-малко опасен от класическия сърдечен удар. Повече относно сигналите за инфаркт, които остават незабелязани, може да научите от този текст.
Симптоми за инфаркт, които обичайно се пренебрегват:
- Натиск в гърдите, без усещане за болка
- Леко стягане в гърдите
- Болка в челюстта, врата, ръката или гърба
- Изтръпване и дискомфорт в други части на тялото
- Киселини
- Гадене
- Повръщане
- Недостигът на въздух по време на нормални ежедневни дейности
- Необичайна умора
- Световъртеж
- Замаяност
- Тревожност
Често хората усещат, че нещо в тях не е наред, но не искат да повярват, че това може да са сигнали за инфаркт. Те или тотално игнорират симптомите си или ги приписват на друг проблем.
Как тълкуваме различните сигнали за инфаркт?
Повечето от посочените сигнали за инфаркт са прояви и на ИБС (исхемична болест на сърцето). Различна обаче е болката в гърдите. При ИБС болката обикновено се облекчава със спиране на активността и след почивка. При сърдечен удар натискът в гърдите е постоянен.
Изброените по-горе оплаквания може да се тълкуват и като неразположения в резултат от настинка, грип, мускулно възпаление, лошо храносмилане, стрес и т.н. По-рядко същите симптоми се приемат за резултат от внушение и дори за признак на хипохондрия.
Истинските хипохондрици обаче не пренебрегват неблагоприятните си усещания, а се фокусират върху тях и постоянно търсят лекарска помощ, консултират се с различни специалисти, за да се убедят, че не са сериозно болни.
Какви промени настъпват при тих сърдечен удар?
Въпреки оскъдните симптоми, при т.нар. тих инцидент, както и при изявения инфаркт, настъпва прекъсване на кръвоснабдяването на част от миокарда поради блокиран или намален приток на кръв в коронарните съдове. Това води до неблагоприятни, понякога изключително тежки последици.
Ако обаче пострадалият получи медицинска помощ в първите часове (в най-добрия случай – в първите 90 минути) след началото на инцидента, зоната на увреждане се ограничава, което е съществено условие за предотвратяване на сърдечна недостатъчност или фатален край.
Фактори, предразполагащи към тих сърдечен удар
Дори да не свързвате с инфаркт болестните симптоми, които откривате в себе си, разумно е да потърсите медицинска помощ, ако:
- Имате кръвен роднина със сърдечно-съдово заболяване
- Вашата възраст е над 45 години (за мъжете) и над 55 години (за жените)
- Водите заседнал начин на живот
- Не се храните здравословно
- Злоупотребявате с концентрати, тютюнопушене или наркотични вещества
Консултацията с лекар е препоръчителна и при хронични болестни състояния като:
- Високо кръвно налягане (над 139/89 mmHg)
- Висок лош холестерол (над 100 mg/dL за възрастни с доказан риск от сърдечно-съдови заболявания)
- Висока кръвна захар (над 126 mg/dL на гладно и над 200 mg/dL при провокационен тест с глюкоза)
- Наднормено телесно тегло (ИТМ над 25 до 29,9 kg/m2)
- Затлъстяване (ИТМ над 30 kg/m2)
Всички тези условия ви излагат на по-висок риск от инфаркт.
Какво се прави при съмнение за тих сърдечен удар?
Ориентировъчни за състоянието са данните, получени от измерването на пулса, който при настъпил инфаркт се ускорява (над 100 удара в минута) или е неравномерен.
Показателна е и появата на необичайни звуци в белите дробове.
При своевременно потърсена (на телефон 112) и оказана медицинска помощ след разпознаване на сигнали за инфаркт се прилагат следните диагностични методи:
Електрокардиография (ЕКГ). Чрез тази процедура се оценява електрическата активност на сърцето. Въпреки че при тих сърдечен удар може да няма очевидни симптоми, промените в ЕКГ обикновено сочат нарушения в сърдечната активност, които са показателни за инфаркт.
Импулсна оксиметрия. Така се нарича процедурата за определяне наситеността на кислород в кръвта. За целта се използва малко устройство, наречено оксиметър. Той се поставя на пръст, ухо или друга част от тялото, където кожата е тънка и пропуска светлина. Кислородната наситеност под нормалните й стойности (т.е. под 95%) е сигнал за сърдечно-съдови или дихателни проблеми.
Кръвен тест за тропонин. Тропонинът е протеин, който се намира в мускулните клетки. Когато миокардът се уврежда, тропонинът се освобождава в кръвта. Дори състоянието да изглежда безсимптомно, повишените нива на тропонин са показател за сърдечен удар. Те се установяват след кратко време от началото на инфаркта и остават повишени в период от няколко дни.
Изследване на ензими. Измерват се нивата на различни ензими, които се освобождават в кръвта след увреждане на сърдечния мускул. Ако въпросните нива са повишени, това е индикация за болестни промени, включително за тих сърдечен удар.
Ехокардиография или ядрено-магнитен резонанс (ЯМР). Чрез тези образни изследвания се оценява състоянието на сърдечния мускул и се търсят увреждания, дори при отсъствие на изявени симптоми, пише forlife.bg.
Какво следва, ако е настъпил тих инфаркт?
След потвърждаване на тази диагноза се предприемат различни лечебни подходи, в зависимост от степента на увреждане на сърдечния мускул и наличието на съпътстващи заболявания. Прилагат се медикаменти за подпомагане на сърдечната функция и възстановяването на миокарда.
Най-често се предписват лекарства от следните групи:
- Антикоагуланти (предотвратяват образуването на кръвни съсирци)
- Тромболитици (разтварят кръвните съсирци)
- Нитрати (разширяват коронарните артерии)
- Бета-блокери (намаляват сърдечната честота и кръвното налягане)
- Статини (понижават холестерола в кръвта)
При тих сърдечен удар може да се наложи хирургична интервенция, ако има сериозни поражения като разширена област на инфаркт, развитие на сърдечна недостатъчност или увреждане на клапи.
Прилагат се различни оперативни намеси, като коронарна ангиопластика (балонно разширяване на коронарните артерии), стентиране (поставяне на стенти за поддържане на отворени артерии) и други.
Много важно е след сърдечен инфаркт пациентът да се подложи на рехабилитационни процедури. Най-добре е да се придържа към възстановителна програма със следните акценти:
- Кардиоваскуларни тренировки (упражнения за подобряване състоянието на сърцето и кръвоносните съдове)
- Прилагане на техники за управление на стреса – медитация, йога, биофийдбек (контрол над процеси в човешкото тяло чрез получаване на данни за тяхното протичане с помощта на съвременни технологии)
- Диета с ниско съдържание на наситени мазнини, с ограничаване консумацията на сол и рафинирана захар
Целта на рехабилитационната програма е да се нормализира сърдечната функция и да се подобри качеството на живот.
Важна е също емоционалната подкрепа, която пострадалият може да получи от семейството и приятелите си, както и от психотерапевт. За някои пациенти се оказва полезно присъединяването им към група за взаимопомощ, в която те могат да разговарят с други хора с подобни проблеми и преживявания.
Предпазване от тих сърдечен удар
Освен да сме по-чувствителни по отношение на изброените сигнали за инфаркт, за себе си и за близките си, е добре да бъдем постоянни и в отношението към тялото си, енергията, с която го захранваме и поддържането на тонуса.
Препоръчителни са следните стъпки:
- Следете общото си състояние и при болестни оплаквания не отлагайте консултацията с лекар.
- Проверявайте редовно пулса и кръвното си налягане.
- Ако страдате от хронично заболяване, приемайте точно според лекарските указания медикаментите, които са ви предписани.
- Във всекидневното си меню включвайте повече пресни зеленчуци и плодове, пълнозърнестите храни, както и разнообразни източници на ненаситените мастни киселини (маслиново масло, ядки, морски дарове и други). Така ще получавате необходимите за сърцето ви биологично активни вещества.
- Ако сте пристрастени към цигарите, сведете употребата им до три на ден или рязко скъсайте с вредния навик.
- Ограничете приема на алкохол до не повече от една чаша дневно.
- Движете се. Всекидневната гимнастика, спортуването или дори само разходките на открито ще ви подкрепят в усилията за постигане на физическо и емоционално благополучие.