Цветът на морето непрекъснато се променя - твърдят старите рибари.
Яни Янев, рибар: "Мени се, просто му се мени цвета много често. Вече се размътва водата, но ако погледнем зад пристанището, зад вълнолома - огледало, синьо, бистро, чисто."
От няколко дни водата в Черно море на места е тюркоазено синя и привлича вниманието както на варненци, така и на туристите. Много от тях запечатват рядкото явление във фотообективите си. Специалистите обаче твърдят, че този красив цвят не е необичаен за сезона.
Доц. Валентина Тодорова, Институт по океанология: "Случва се ежегодно в късна пролет, края на май и през юни месец и се дължи този млечно тюркоазено-син цвят на цъфтеж на водорасли от клас коколитофори и по-точно на вида "Емилияния Хуксли". Взети са биологични проби, потвърден е цъфтежът на точно този вид."
"Емилианиа Хуксли" е вид фитопланктон, който се среща в почти всички морета и океани. Покрит е с плочки от калциев карбонат, които отразяват светлината и по този начин въздействат на климата.
Доц. Валентина Тодорова, Институт по океанология: "Образуването на едно съединение - Диметил сулфит, точно от "Емилианиа Хуксли", което е летливо, отделя се в атмосферата и това съединение е ядро за образуване на облаци в атмосферата. Когато се образуват повече облаци, тогава се увеличава отражателната способност на планетата. Тоест по-голяма част от слънчевата радиация се връща."
Фитопланктонът "Емилианиа Хуксли", който е причината за тюркоазеното море, не е токсичен и не представлява опастност за туристите. За любителите на морските приключения специалистите припомнят, че към края на август ще се наблюдава цъфтеж на друг вид планктон - фосфоресциращ.
Източник: БНТ