© Burgas24.bg | | 10-12 лева се продава килограмът ранни череши, показа проверка на "24 часа" по пазари и щандове с плод-зеленчук."Това е резил. Изкупуват ни ги по 5 лева, а ги предлагат двойно по-скъпо, че дори и повече", изумен е Рангел Павлов, производител от с. Брестник.
Навръх Гергьовден той береше със семейството си в своите градини, в които са засадени 200 дървета. Твърди, че т.г. реколтата е много зле.
В пловдивското село Брестник производители продават черешите в градините си за 5 лв., а по сергиите търговците ги предлагат за 10-12 лева.
"Ранните узряха още на 20 април, защото февруари и март бяха необичайно топли. Миналата година за първи път брахме в средата на май", казва Рангел.
Априлските слани поразили средноранните сортове още при цъфтежа и завръзът по тях сега е много слаб. Това означава, че и при тези сортове цената ще остане висока. Търговци прогнозират, че в края на май, началото на юни черешите няма да паднат под 5-6 лева.
На един от големите пазари в Пловдив - до Гребната база, сергиите с череши са не повече от 4-5. Повечето плодчета са дребни, недобре узрели. Въпреки това държат цени от 8-10 лева. Вносните от Гърция ся по 10-12 лева, тъй като са по-едри и по-червени.
"Скъпи са, защото няма голямо предлагане. В Кюстендил - черешовата столица на България, дърветата бяха поразени от слани", обясняват продавачи.
"Някои от тях са по-съвестни и продават стоката по 7-8 лева. Ранните череши са с по-дълги дръжки, предимството им е, че нямат червеи, защото не са нападнати от черешовата муха", обяснява Рангел Павлов.
Хрущялките, които зреят по-късно, са с къси дръжки и са по-издръжливи на транспортиране. Павлов твърди, че за една градина се изискват доста грижи.
"Плащам за оране, за пръскане и беритба, а продавачите вземат наготово и печелят шеметно от нашия труд", ядосва се производителят.
За сравнение ягодите са два-три пъти по-евтини от черешите. Килограмът им е между 2 и 3 лева, а на места се предлага и за 1,50. |