COVID-19 е на път да унищожи традиционния 8-часов работен ден
COVID-19 е на път да унищожи традиционния 8-часов работен ден, както го познаваме. Tова показват актуални проучвания, според които все повече компании изплащат заплати според свършената работа. На места пандемията въведе и 4-дневна работна седмица.
Димитър Бозов работи в чуждестранна компания за тютюневи изделия като финансист. Пандемията налага да премести работното си място вкъщи. Неочакван бонус за Димитър се оказват по-високите резултати, които постига, заради спокойствието и уюта на дома си.
"Може да разполагаш повече с времето си, не си притиснат, не ти се налага да си с много хора на едно място, което, освен зараза, както е с COVID-19, допринася и за повече натоварване“, посочва Димитър.
Проучванията на световна HR компания показват, че работата от вкъщи е повишила ефективността над 30 %. И още - 76 на сто от хората оценяват положително факта, че имат контрол над графика си, а 75 процента не искат да се връщат в офиса.
"Въпреки че традиционно работодателят си фантазира, че служителят вкъщи си почива, скатава се, няма кой да го наблюдава и той си прави, каквото си иска - май се оказа точно обратното“, твърди Ирина Йончева, ръководител отдел "Човешки ресурси" в HR компания.
Затова един от обсъжданите модели е работа без фиксирано работно време.
"Този пазар на труда, който го познаваме с фиксирано работно време – от 08:00 до 17:30 часа вече няма да има значение. Защото все по-често ще прибягваме до това да си отчитаме работното време гъвкаво – даже не до час, а до минута“, категоричен е икономистът Румен Гълъбинов.
Нагласите на служителите към идеята за работа без фиксирано време също са положителни, съобщава Нова тв.
"Защо трябва да стоиш осем часа, ако в тях работиш само пет, да речем“, пита Димитър Бозов.
Въвеждането на 4-дневна работна седмица е друг от хипотетичните модели на работа. Но е възможно да е по-трудно приложим. "Четири дни искам да си купя хляб, останалите три – не искам. Просто трябва да се види как да се намести моделът“, твърди HR експертът.
Според икономисти обаче краят на пандемията няма да промени новите тенденции на трудовия пазар и поне една трета от персонала на фирмите, ще остане на дистанционна работа.