Законовите промени ще позволят влизането на временни синдици в КТБ, които ще заменят квесторите, назначени от БНБ. Синдиците ще бъдат назначени от Фонда за гарантиране на влоговете, а основните им функции ще бъдат да предприемат защитни и обезпечителни мерки по отношение на имуществото на банката. За назначаването им настоя премиерът Борисов, който алармира, че в момента имуществото на КТБ се разграбва, като са ощетени отново данъкоплатците.
Именно държавата в лицето на Фонда за гарантиране на влоговете, който изплати над 3.5 млрд. лв., е най-големият кредитор на КТБ. Оказва се обаче, че вместо Фондът да получи пръв въпросните средства, се извършват цесии, които са позволени от квесторите, назначени от БНБ, заяви Бойко Борисов. Според данните, с които разполага министър-председателят, по този начин на ръба на закона са ограбени над 800 млн. лева.
Той настоя в банката да влезе синдик, който да поеме контрола от квесторите, назначени от БНБ, но съдът отхвърли това искане с мотива, че противоречи на законодателството. Именно така се стигна и до промените в Закона за банковата несъстоятелност, които ще бъдат гласувани спешно днес от бюджетната комисия, а утре и пленарна зала.