Бутат зарязаните бараки край морето

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (2)
09:25 / 09.03.2012
1000
Плажните концесионери ще плащат за бутането на бараките край плажните ивици и облагородяване на мястото. Това е предвидено в промяната на концесионния закон, съобщи зам.-министърът на икономиката Иво Маринов по време на туристическата борса в Берлин.

"Санкцията ще важи, ако собственикът не бъде открит, а незаконният обект се намира в концесионираната територия, добави той. "Целта е от 2014 г. вече да няма бараки", уточни зам.-министърът.

Той обясни, че сред задължителните мерки, които ще повишат качеството на туризма ни, е изчистването на крайбрежната ивица от веещи се продукти. В продължение на години, когато концесионерът е запитан чии са бараките, монтирани направо на плажа, той отговаря, че знае. В същото време само от един незаконно издигнат търговски обект се печелят поне 15 000 лв. на сезон.

По думите на зам.-министъра на икономиката друго задължение за концесионерите ще бъде да се редуват по равнопоставен начин платените и безплатните части на плажа и така хората, които не искат да плащат за шезлонг и чадър, да не бъдат избутвани по краищата или далеч от морската линия.

Досега определените 50% свободна зона даваха свобода на действие на концесионерите, които лишаваха неплащащите от пряк достъп до водата. Фирмите, които предлагат водни забавления, няма да стоят в централната част на плажа, където е най-атрактивното място за летовниците и те няма да прескачат ограничителни въжета и да се бутат в изкуствени заграждения във водата предназначени да пазят джетовете и моторните лодки.

С приемането на промените в Закона за Черноморското крайбрежие ще бъде забранено на 100 м от брега да се издига какъвто и да е обект. Това не значи, че ще бъдат бутани хотели, построени в непосредствена близост до водата, но изискванията за преместваемите обекти ще са изцяло нови и ще се спазват до последната буква и предписание.

Иво Маринов бе категоричен, че Слънчев бряг няма как да върне безвъзмездно пътната си инфраструктура на община Несебър, най-малкото защото курортът е публично дружество, листва се на борсата и ако връщането е възможно, то може да стане само по възмезден начин.

В основата на конфликта е това, че част от собствениците там са купили хотели по приватизационни договори и са задължени да плащат инфраструктурни такси, но тези, които са купили само терени, нямат такова задължение. При всички случаи съдът ще се произнесе по казуса, но Маринов не допусна, че ще възникнат проблеми с началото на сезона в курорта.

Източник: в. "Монитор"


Виж коментарите (2)
Още новини от Национални новини:
Тези хора взимат високи заплати
Експерт: Половината от българското общество смята, че домашното н...
Главният прокурор поиска имунитета на Джейхан Ибрямов
Съдът остави в ареста Марин Димитров, обвинен по аферата "Митници...
Заради имунитета му като депутат: Съдът спря делото срещу Радости...
Кирил Петков: Имахме много конструктивна среща с БСП


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).