© | 20 отбора взеха участие в Четвъртото национално състезание VARNA SPAGHETTI ENGENEERING - 2016. В 9 от отборите участваха ученици от професионалните гимназии по строителство, архитектура и геодезия от цялата страна, а в 11 екипа се включиха студенти от специалностите "Строителство на сгради и съоръжения" и "Архитектура" на Варненски свободен университет. Два от студентските отбори бяха съставени от чуждестранни студенти от Словения, Полша, Испания и Казахстан, обучаващи се по програмата "Еразъм+" в Архитектурния факултет на ВСУ "Черноризец Храбър".От името на академичното ръководство приветствие към участниците в състезанието поднесе зам.-ректорът по научно-изследователската дейност проф. Д-р Павел Павлов.
Ученическите екипи имаха на разположение 400 гр спагети, за да дадат воля на фантазията си и да построят съоръжение от спагети и други регламентирани материали с въртящи се части, отговарящо на правилата и критериите за оценка: сложност, височина, икономичност и динамични натоварвания.
Тази година задачата за студентите беше усложнена в сравнение с предишните издания на конкурса. Този път те трябваше да построят атрактивен и стабилен мост с подпорно разстояние 40 см, с подвижни части и от ....спагети.
Авторитетното журито на VARNA SPAGHETTI ENGENEERING - 2016 беше председателствано от арх. Виктор Бузев - главен архитект на Община Варна. Негови членове бяха инж. Христо Димитров - председател на Камарата на строителите в България, областно управление - Варна, инж. Светлана Николчева - зам. председател на КИИП София, Галин Колев - управител на "Строителна химия" - България, инж. Марина Георгиева - представител на Българския съвет за устойчиво развитие, чл. кор. д.арх.н. проф. Атанас Ковачев - декан на Архитектурния факултет на ВСУ "Черноризец Храбър" и доц. д-р инж. Дария Михалева - преподавател в катедра "Строителство на сгради и съоръжения".
С максимален брой точки за сложност се оценяваха съоръженията с най-голям брой въртящи се елементи. За да получат максимална оценка за икономичност те трябваше да са построени с най-малко материали. Не на последно място беше и критерият за устойчивост. Всяка от конструкциите беше тествана за динамични натоварвания чрез симулиране на условия на сеизмичност.
Най-високата кула от спагети, която отговоряше на всички условия построиха екип "Устрем" от професионалната гимназия по архитектура, строителство и геодезия в гр. Пловдив. Тяхната кула беше с височина 209 см.
На второ място се класираха екип "Небостъргач-1" от ПГСАГ "Христо Ботев" - София, а варненския отбор "Black window" от ПГСАГ "Васил Левски", гр. Варна се класира трети.
Със специалната награда на Камарата на строителите , областно управление гр. Варна беше отличен отбора на ПГСАГ гр. Шумен. Наградата за "Най-устойчиво спагетено съоръжение" получи отборът "Тухличка" от ПГСАГ гр. Бургас.
С наградата на публиката след специално гласуване беше отличен екип "Партакешите" на студентите от специалност "Архитектура", 3 курс на ВСУ "Черноризец Храбър" за моста си "Мравката". Те станаха носители и на специалната награда за "Мост на бъдещето" на Камарата на строителите, областно управление гр. Варна.
Специалната награда на фирма "Строителна химия България" за най-атрактивен и стабилен мост получи отборът от студенти по програмата "Еразъм+" от Полша и Словения - "P.S. cooperation".
Всички участници в VARNA SPAGHETTI ENGENEERING- 2016 получиха грамоти за участие в състезанието, които имат тежеста на успешно положен кандидатстудентски изпит за всички инженерни специалности в катедра "Строителство на сгради и съоръжения", като отличените на призовите места ученици от професионалните гимназии получават и допълнителна преференции за обучение във ВСУ "Черноризец Храбър".
Ръководството на Варненския свободен университет изпрати и специални писма с поздравление към родителите на участниците в националното състезание с благодарност, че подкрепят децата си по пътя им към осъществяването на мечтите за успешно професионално развитие.
Традиционно е да се смята, че спагетите са обект на кулинарното изкуство, но за четвърта поредна година креативните млади участници ги превърнаха в строителни обекти на бъдещето.
През 2017 г. ВСУ "Черноризец Храбър" ще бъде домакин на петото юбилейно издание на VARNA SPAGHETTI ENGENEERING.
|