© Burgas24.bg | 251 случая на заразени с варицела са регистрирани само за последната седмица в София - от 17 до 23 април. Това показват данни на Националния център за обществено здраве и анализи към Министерство на здравеопазването. На второ място по брой на новорегистрираните заболели от опасната шарка е Варна - 102 случая.Общо за страната заболелите са 745. За целия месец март са регистрирани 3137 случая, което показва устойчива тенденция в разпространението на заболяването.
В Бургас диагностицитраните случаи през последната седмица са 53, а в Стара Загора - 42. На следващо място е Пловдив - 30, а след него София-област - 27 и Плевен - 26.
Инкубационният период на заболяването е от 12 до 21 дни, средно 14 - 16.
Заболяването започва с висока температура до 39 градуса, болки в гърлото, хрема, кашлица и типичен обрив, който първоначално е представен от леко надигнати червени петна до 5-10 мм в диаметър, като за няколко часа се появяват и везикули (мехурчета) върху тези петна. Везикулите могат да бъдат разпространени по цялото тяло, включително в косата, като отначало са изпълнени с бистро съдържимо, но после потъмняват и на тяхно място се образуват тъмни корички, а след тяхното отпадане остават тъмни петна по кожата, които изчезват след няколко месеца без образуване на никакви белези.
Развитието на обрива продължава обикновено 3-4 дни, през които продължават да се появяват нови обривни единици и след това настъпва обратно развитие със завяхване на обривите. Обикновено е налице силен сърбеж, който принуждава децата да разчесват обривите, при което се получава разкъсване на везикулите с потенциална опасност от тяхното инфектиране.
Характерно е, че при децата варицелата протича по-леко, отколкото при възрастните, поради което някои родители предпочитат да осигурят целенасочено на децата си контакт и евентуално по-леко преболедуване от това заболяване в детска възраст.
От началото на тази седмица за нови случаи на заразени с морбили и приети в Инфекциозна клиника към Университетска болница "Свети Георги" , съобщиха и от РЗИ (Регионалната здравна инспекция) в Пловдив.
С тях регистрираните случаи на заболелите от 17 март до 24 април в града под тепетата нараснаха на 65, като от бройката на пациентите с дребна шарка са приспаднати 8 случая, оказали се серологично отрицателни. До момента лабораторно потвърдените случаи са 37.
На 24 април (понеделник) са съобщени последните 4 случая на морбили. Първият е жена на 20 години от Йоаким Груево без данни за имунизация срещу морбили. Вторият случай е дете на 1 година и 7 месеца, което от няколко месеца боледува и вероятно е заразено с морбили в детското отделение на МБАЛ "Пълмед". Третият заразен пациент е бебе на 5 месеца от квартал "Столипиново" в Пловдив, намиращо се в контакт с майка си, която е болна с диагноза морбили от 3 април. Четвъртият случай е дете на 9 години от село Войводиново.
Мобрилито /Дребна шарка/ е остро инфекциозно заболяване, което се характеризира с обща интоксикация, възпаление на лигавицaта на горните дихателни пътища и характерен ситен, розово-червен обрив по кожата. От всички шарки при децата при разболяване от дребна шарка (брусница) може да се наблюдават най-често усложнения.
От морбили боледува само човекът. Чрез секретите от горните дихателни пътища на болните при говор, кихане и кашлица вирусът попада върху устната, носната и фарингеалната лигавица, както и върху лигавицата на конюнктивата. След прикрепянето и проникването в епителните клетки вирусът достига и до регионалните лимфни възли и лимфоидните тъкани. Първоначалното намножаване там е последвано от първична виремия (навлизане на вируса в кръвта), чрез която вирусът достига до по-отдалечени отдели на моноцито-хистиоцитарната система, където се размножава. Вторичната виремия настъпва 5-7 дни след заразяването, при което вируса се разпространява из цялото тяло.
Около 11-14-ия ден от заразяването концентрацията на вируса в кръвта и в дихателните тъкани е най-голяма. Клинично този етап съвпада с края на инкубационния период.
Източник: Труд |