След като преди година "Булгартабак холдинг" обяви, че е продал дъщерното си дружество "Табак маркет" на външна за групата компания, в края на миналата година производителят на цигари е изкупил обратно малък дял от дружеството, което развива веригата Lafka, пише "Капитал".
Това е видно от бележките към консолидирания финансов отчет на холдинга за 2014 г., подаден преди дни до борсата. Както продажбата, така и обратната покупка става при напълно непрозрачни условия за миноритарните инвеститори и регулатора. Не е обявено нито кой е мажоритарният собственик на веригата, нито защо се е наложило частичното обратно изкупуване и на каква цена са сделките.
Казусът е важен, защото "Булгартабак" е второто най-голямо публично дружество на борсата. Откакто то е под контрола на депутата от ДПС Делян Пеевски (по думите на предишния му партньор
Цветан Василев), спазването на законовите правила на капиталовия пазар е по-скоро изключение.
Сделка с история
Сагата с "Табак маркет" започна точно преди година, когато в консолидирания финансов отчет на холдинга се появи информация, че "Булгартабак холдинг" и дъщерното му дружество "Благоевград - БТ" са прехвърлили притежаваните от тях дялове във веригата (общо 100%) на купувачи извън групата.
Оповестяването на сделката изпревари с няколко месеца общото събрание на акционерите, на което според правилата на капиталовия пазар тя трябваше да бъде разрешена. Нещо повече - формалното одобрение на продажбата бе получено въпреки опитите на Комисията за финансов надзор (КФН) да й противодейства, налагайки ограничение върху правата на мажоритарния собственик.
Той не се съобрази със забраните на регулатора и си гласува разрешение за сделката от общото събрание на акционерите въпреки недоволството сред малките акционери.
Година по-късно публичното дружество продължава да крие информация за това на кого продаде "Табак маркет" и на каква цена. А това представлява интерес не само заради накърнения интерес на акционери в публична компания, но и заради факта, че обектът на продажбата е ключов играч, който контролира продажбите на дребно на вестници и цигари и в определени региони е почти монополист.
Случаят стана повод за образуването на съдебни дела, като най-важното от тях още чака решение от Върховния административен съд.
Завръщане без обяснение
Сега с новия отчет става ясно, че "Булгартабак холдинг" е подписал споразумение за обратно изкупуване на миноритарен дял от прехвърлените през годината акции на "Табак маркет".
В обяснителните бележки към консолидирания отчет се уточнява, че става въпрос за пакет от 34.8%. У кого е другият дял от "Табак маркет" остава тайна, тъй като липсват вписвания по партидите в Търговския регистър и т.нар. публично дружество не е разкрило тази информация. Комисията за защита на конкуренцията също зажумя за сделката, въпреки че регулаторът трябва да одобрява смяната на собствеността в големи дружества.
Според данните на холдинга през миналата година в него са постъпили 42.6 млн. лв. от продажба на дъщерни предприятия, а в отчета за разходите при балансова стойност на продадени активи е записана сумата 38.9 млн. лв.
Освен сделката с "Табак маркет" в тази графа по всяка вероятност се включва и продажбата на 60% от дъщерното предприятие Bulgartabac Trade, което е регистрирано в Дубай, за което също има оповестяване в междинния доклад за дейността, придружаващ консолидирания отчет.
"Капитал" изпрати въпроси до пресцентъра и дирекцията за връзки с инвеститорите на публичното дружество, за да изясни цената на сделката и причината за сключването й, но до редакционното приключване на броя не получи отговори.
Продажба под малък въпрос
Според юристи, до които "Капитал" се допита, въпреки че е сключена при явно погазване на правилата (продажбата е преди гласуването на общото събрание, а на него е разкрита информация с едно изречение), сделката за "Табак маркет" отпреди година не може да бъде обявена за нищожна автоматично.
Необходимо е тя да бъде провъзгласена за такава от съда, който пък да бъде сезиран от КФН или от друго лице с правен интерес. А междувременно, тъй като няма данни на сайта му, регулаторът най-вероятно е пропуснал 3-месечния срок, в който е можел да санкционира дружеството за случилото се на общото събрание през юни.
С това дава шанс на "Булгартабак холдинг" да спечели ключовото дело във ВАС. Отделно Законът за КФН дава право на заместник-председателя на управление "Надзор на инвестиционната дейност" да провъзгласява нищожност на сделки, сключени в нарушение на Закона за публичното предлагане на ценни книга (ЗППЦК), както и да отменя решения, взети на общи събрания в публични дружества, когато те противоречат на ЗППЦК.