© Burgas24.bg | | "Толкова много се самокритикуваме и очерняме, а забравяме да споменем, че България е с много над средните показатели за развитие на туризъм в световен мащаб. Има не една сфера, в която ние сме над средното световно ниво", каза заместник-министърът с ресор туризъм Бранимир Ботев. Той се позова на постигнатото през 2013 г. в отрасъла - очаквани над 3 млрд.евро приходи, близо 7 млн. туристи и сериозен принос от 13,6% при формирането на брутния вътрешен продукт на страната.Туризмът затвърждава значението си за българската икономика и доказателство за това е фактът, че той става самостоятелна политика, заложена в бюджета за 2014 г. До този момент такава отраслова политика отсъстваше. За първи път ще има бюджет, който в пъти ще надхвърля предишните, които са били отделяни за национална реклама и целеви пазари, подчерта Ботев.
Зам.-министърът коментира пред Дарик очакванията на родните туроператори за предстоящите празници и акцентира върху увеличаващия се брой чуждестранни туристи от съседните на България държави, които идват да ги изкарат у нас. "Има рестарт на българската икономика, потреблението, макар и бавно, започва да се увеличава. Това е добре и в крайна сметка туризмът е един от показателите, които Световната организация по туризъм към ООН следи като показател за динамиката на пазара и по отношение на потреблението", допълни зам.-министър Ботев.
"С много сериозни темпове се развива планинският ни туризъм, макар и тази година морският да е водещ за България. В това отношение подкрепям всичко, което може да развие туризма като структуроопределящ отрасъл и водеща индустрия за нашата държава. Смятам, че страната ни има огромен потенциал", допълни той.
"Имаме уникални възможности - 5 високи планини, концентрирани близо една до друга, 146 планински върха над 2000 м надморска височина, прекрасни условия за ски и планински преходи. Разполагаме с естествени басейни с голямо количество повърхностни води - потоци, езера и др., от които може да се организира производство на лед и сняг, без които съвременен ски туризъм не може да съществува", поясни Ботев. В терминологията вече започна да се говори за планински туризъм, което включва зимните и ски ваканциите. Тук водещи са тези страни, които успеят да покрият максимално дълъг сезон на планините и да запълнят инфраструктурата с посетители извън по-ограничения ски сезон. |