Българската лютеница се произвежда с китайски домати

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
16:01 / 28.08.2009
791
Националният символ - лютеницата, се прави от китайско доматено пюре и турски чушки. Картофите ни са германски, а грахът - унгарски. Едва 30% от суровините в консервите ни са български, съобщи Илия Кафеджиев, заместник-директор на Института по консервна промишленост. Почти 100% от доматите за обработка се внасят отвън. За производството на 1 тон пюре са необходими 6 тона домати и затова българските предприятия предпочитат вносни или направо внасят готово пюре, най-често от Китай. Едва 20% от чушките в буркани са родно производство, останалите са внос от южната ни съседка и Македония. От Турция идват и краставиците. Единствено патладжаните са български, каза Кафеджиев. Предприятието ни в Ямбол е изнесло 1000 тона сушен лук за Япония, но и той е внесен от Македония.

Причината за загиването на родното производство са по-ниските цени на вноса. Пиперът влиза у нас по 32 евроцента, докато българският струва 0,82 лв. Вносните домати са по 0,15 лв., а нашите струват не по-малко от 0,25 лв. Турските краставици са по 34 евро цента, а българските - по 0,80- 0,90 лв. Причина за дъмпинга е, че в чужбина се произвежда в промишлени мащаби - с машини се обработват хиляди декари земя, докато тук всеки стопанин си копае с мотичката, заяви Кафеджиев.

Източник: в. "Стандарт"

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Затварят от днес част от пътя от "Ветрен" към Бургас
Почина Борис Бекяров
Доц. Кунчев: Хора, моля ви, не им се връзвайте на глупостите и не...
Полицай е загинал при катастрофата край Стара Загора
Бизнесмен: Това е абсолютно безумие! 45% от българите са получава...
Има загинал при катастрофата край Стара Загора


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).