Новото издание отразява случващото се през миналата година. България слиза с шест позиции спрямо предишната класация от преди година.
Индексът за състоянието на медиите в страната възлиза на 32,91 пункта, като за сравнение световният лидер Финландия е със 7,52 пункта.
Така България е класирана дори след Гвинея, Тимор, Бутан и Непал и е почти на една позиция с Република Конго и малко по-добре класирана от Еквадор, Парагвай и Централноафриканската република. С по-слаби от България показатели са и съседни страни като Черна гора (114 масто), Македония (117) и Турция (149).
За първи път в историята на класацията България отпада от първите 100, сред които беше допреди година. За сравнение, през 2006 г. страната ни заемаше 35 място от общо 161 държави. Само през 2012 - 2013 г. запазваме стабилни позиции в класацията - на 87-о място от 178 страни.
Няма страна от ЕС с по-слаби показатели от България. Дори Унгария, която бе критикувана, че правителството ѝ задушава медиите, е на 65 място.
В началото на класацията са скандинавските страни - Финландия, която заема първото място от пет години насам, следвана от Норвегия и Дания. В дъното на подреждането са Тюркменистан, Северна Корея и Еритрея. Франция е на 38-о място, (подобрение с едмо място), САЩ са на 49-о място (понижение с три места), Япония - 61-о място (спад с две места), Бразилия е на 99-о място, а Русия е на 152-о място (спад с 5 позиции).
2015 World Press Freedom Index подчертава влошаването в световен мащаб на свободата на информация през 2014 г. Войните, нарастващите заплахи, насилието по време на демонстрации и икономическата криза са главните виновници за това свободата на словото да е в отстъпление.
Две трети от 180-те изследвани страни за World Press Freedom Index 2015 се справят по-добре, отколкото през предходната година, показват данните на организацията. Годишният глобален показател, който измерва общото нивото на нарушенията на свободата на информацията в 180 страни на годишна база, обаче се е повишил до 3,719, увеличение с 8 процента в сравнение с 2014 г. и почти 10% в сравнение с 2013 г. Спадът засяга всички континенти.
"Репортери без граници" изготвя класацията си по шест критерия за всяка страна: плурализъм, независимост на медиите, работни условия и автоцензура, законова рамка, прозрачност и информационни инфраструктури. Всяка страна получава оценка между 0 и 100, като 0 е идеалната ситуация.