България е реална мишена за хакери като вход за атаки към по-големи системи на свързаност като тези на ЕС и НАТО. Това се предупреждава в Национална стратегия за киберсигурността, изготвена по заповед на премира
Бойко Борисов и публикувана от правителството за обществено обсъждане.
Точно уязвимостта на България от хакерски атаки и възможностите ни за противодействие ще обсъдят в четвъртък държавните ръководители и партийни лидери на заседанието на КСНС, свикано от президента
Росен Плевнелиев.
"Макар и малка и приемана за сравнително неатрактивна като самостоятелна цел, поради пълната си интеграция и свързаност в редица партньорски мрежи на ЕС, НАТО, финансови и търговски мрежи, различни дигитални бизнес вериги, има реална възможност България да бъде набелязана като вход или елемент от кибер атаки към тези мрежи", пише в стратегията. В нея се уточнява, че страната ни е в топ 20 в света по скоростен интернет и това било нож с две остриета, тъй като дава нови възможности за мащабно и злонамерено използване.
Източници на организирани кибератаки може да са държавни, военни и терористични организации, индустриален шпионаж, киберпрестъпници, предупреждава документът. Мотивацията пък варирала от икономически ползи до любопитство или хулиганство, както и демонстриране на надмощие.
Най-уязвимо звено в кибер сигурността у нас продължавал да е човешкият фактор. Небрежност, незнание или недоброжелателност можели да доведат до изтичане и злоупотреба с чувствителна информация, фирмени и държавни тайни, лични данни.
Мерките в стратегията предвиждат създаване към МС на Съвет по киберустойчивост. Ще бъде избран и Национален координатор по киберсигурността. В ключовите институции, в министерствата и останалите ведомства пък ще се създадат екипи за бързо реагиране при евентуални хакерски атаки. Чиновниците ще преминат и целенасочено обучение.
Предвижда се още в армията да има тренировки по киберотбрана, както и да се засили контраразузнаването. Ще се разчита и на съдействие от т.нар. "бели" хакери, които да подобряват сигурността на системите.
Източник: Монитор