България преживява най-безснежната януарска зима от 2016 година насам
Страната ни преживява най-безснежната януарска зима от 2016 година насам. Това показва справка на Нова телевизия в архивите на Националния институт по метеорология и хидрология. Най-сериозните притеснения са за реколтата в Добруджа - житницата на България.
На 5 януари 2016 година цялата страна е била покрита от сняг. На същата дата година по-късно снежна покривка е регистрирана в половин България. А през последните 3 години сняг в началото на януари има само високо в планините. Данните безспорно показват, че януарската зима на 2023-а е най-безснежната от последните 8.
Освен това, средноденонощните температури в първите дни след празниците са между 4 и 7 градуса над климатичните норми, отбелязва Анастасия Стойчева от НИМХ и допълва: "Януари определя характера на зимата в нашата страна. И когато януари е сух и топъл, зимата остава с такива характеристики. Предстои понижение на температурите, но те просто ще се доближат до климатичните норми и ще останат по-високи от тях".
За хората, които осигуряват житото на страната обаче, липсата на дъжд и сняг е притеснителна. Агрономът Петър Петров обяснява, че за добра реколта сумарните валежи през годината трябва да са около 500-600 литра на квадратен метър.До момента са се акумулирали едва около 200 литра.
Костадин Костадинов от Националната асоциация на зърнопроизводителите е категоричен, че достатъчно влага в еднометровия почвен слой няма: "Такава суха година не сме имали от доста време". Почти пролетното време през декември и януари е добре дошло за полските мишки. Наблюденията на земеделците показват, че популацията на гризачите расте в областите около Черноморието. Месец по-късно мишките вече са в житницата на България.
Метеорологичните прогнози са времето след 10 януари да се приближи към традиционния зимен ритъм. Анастасия Стойчева от НИМХ коментира, че атмосферната циркулация в Европа ще се промени. В оставащите дни на януари ще има периоди са валежи, а по високите полета, в Предбалкана и на места в Североизтока ще падне и сняг. Земеделците с нетърпение следят тези прогнози и разчитат предстоящите валежи да попълнят поне част от липсващия запас от влага в почвата.