България подкрепи разследването за нарушаването на правата на човека в Украйна
"Неоправданата военна атака срещу Украйна е грубо нарушение на международното право и подкопава световната сигурност", заяви заместник-министърът на външните работи Велислава Петрова по време на спешния дебат, посветен на положението с правата на човека в Украйна по повод агресията на Руската Федерация в страната, съобщиха от Министерството на външните работи (МВнР). Спешната процедура беше задействана в рамките на започналата на 28 февруари 49-та сесия на Съвета по правата на човека.
В своето изказване заместник-министър Петрова подкрепи провеждането на спешния дебат, предвид тежките последствия от руското нахлуване в Украйна за спазването на правата на човека и хуманитарната ситуация в страната. Тя отбеляза, че броят на жертвите, сред които деца, жени и възрастни хора, нараства, както и броят на бежанците, и призова хуманитарният достъп до територията на Украйна да не бъде прекъсван.
Заместник-министърът на външните работи се обърна с призив Съветът по правата на човека да остане ангажиран с темата, както и да бъде създадена анкетна комисия за разследване на всички нарушения и злоупотреби на правата на човека и международното хуманитарно право в контекста на военните действия.
Спешният дебат беше свикан по молба на Украйна и беше подкрепен от всички държави членки на ЕС, включително България, информират от МВнР. В дебата взеха думата над 100 държави членки на ООН и близо 30 неправителствени организации.
При приключването на спешния дебат, държавите членки на Съвета по правата на човека приеха внесената от Украйна резолюция, озаглавена "Ситуацията с правата на човека в Украйна вследствие на агресията на Руската Федерация", която България подкрепи като един от основните съавтори, заедно с други 68 държави. Резултатите от гласуването са: 32 гласа в подкрепа, 2 гласа "против" (Русия, Китай) и 13 гласа "въздържал се".