България може да търси обезщетение заради спирането на газа
Спирането на газовите доставки е "тема, която е била обсъждана многократно с министъра на енергетиката и в комисия. Предвидени са действия за такава ситуация“, заяви председателят на комисията по енергетика в парламента Радослав Рибарски пред БТВ. По думите му като причина за спирането на доставките е изтъкнато неплащането в рубли, но по договор страната ни е изрядна, защото по договор плащането е в долари."
"През последните седмици обсъждахме как да се плаща на Русия. Информацията от, която късно снощи пристига е буквално от днес за днес и аз също съм изненадан. Явно причината е отказът на България да плаща в рубли, тъй като по договор парите, които даваме, са в долари", разказа Рибарски.
По думите му внос алтернативите са внос на втечнен газ от терминали в Гърция и от Турция, а цената ще зависи от борсовата търговия. Рибарски заяви, че количеството в газохранилището отговаря на ситуацията, тъй като сме в края на зимния сезон.
Лятното потребление на газ е наполовина по-малко от зимното, което е около 10-11 млн. куб. метра, по думите на Рибарски. Според него България е изрядната страна и предполага, че ще потърси обезщетение за нарушаване на договора.
Рибарски предполага, че ще има компенсации за засегнатите от спирането на газовите доставки индустриални предприятия. Председателят на комисията по енергетика в парламента очаква и координиран европейски отговор на спирането на газа от страна на Русия.