България може да стане лидер в сферата на киберсигурността в Европа
Дефицитите в киберсигурността са навсякъде. Българските компании не гледат на нея като на проблем. Това каза Иван Благоев - сертифициран експерт и треньор по киберсигурност и криптография, в предаването "Утрото на фокус" на Радио "Фокус" с водещ Ася Александрова. Той е представител на "Thinkcyber Bulgaria" – академия за обучение на експерти по киберсигурност. Тя е част от израелската академия по киберсигурност, която обучава Израелската армия, служби и киберполицията и има представителство в над 15 държави, сред които САЩ и Великобритания.
Обикновено компаниите се обръщат към специалисти по киберсигурност едва когато са претърпели кибератака, загуби или това е застрашило сериозно бизнеса им, обясни Иван Благоев. По-малките компании също стават жертва на кибератаки. "Те може да загубят данни и средства, но в много по-малки размери. Големите компании са по-интересни за хакерите, защото от тях те могат да изкарат повече пари“, поясни той.
Според него държавата трябва да инвестира в обучение по киберсигурност за гражданите. "Трябва да има курсове по киберхигиена в администрацията, в училищата. Те не целят да направят от вас киберексперт, а да знаете как да реагирате при кибератака“, поясни Благоев.
Криптографията е основно средство за защита на данните. "Ние постоянно ползваме криптография като потребители без да осъзнаваме това. В момента, в който заредите един уебсайт, сесията най-често е криптирана и това е абсолютно задължително в днешно време. С идването на квантовите компютри криптографията ще продължи да се развива“, обясни експертът по киберсигурност и криптография.
Академията "Thinkcyber Bulgaria“ разчита на няколко направления в обучението по киберсигурност. "Разполагаме с голяма база от ресурси – лаборатории, лабораторни тестове, авторски учебници, видеосесии на топ експерти от Израел в сферата на киберсигурността, онлайн реални сесии, които аз водя като сертифициран тренер в България. Най-важен е киберполигонът или симулаторът – специална безопасна среда, в която всеки един експерт влиза и в реална среда изпитва своите знания и умения в киберсигурността“, разказа Иван Благоев.
Иновативният подход и постоянното обновяване на обученията са фокус на академията "Thinkcyber Bulgaria“. "Има "Thinkcyber“ лаборатории, които работят постоянно в усъвършенстването и намирането на последните нововъведения на хакерите и техните атаки. Това се пренася по най-бързия начин като знания в обучението на академията“, обясни експертът.
Киберсигурността ще продължи да се развива в бъдеще наравно с останалите технологии. Според него България може да стане лидер в сферата на киберсигурността в Европа. "Тя е най-новата специалност в информационните технологии и е догонваща. Имаме възможност да доставим това обучение от Израел, които са най-напреднали в света в това отношение. Надявам се България много бързо да навакса това изоставане и да я изведем като лидер в киберсигурността за Европейския съюз“, допълни Иван Благоев.
"Thinkcyber“ е партньор на Военна академия и на УНСС. "От срещите ми със студенти в тези висши учебни заведения в България считам, че младите хора проявяват голям интерес и след това сами идват за сертификация в нашата академия“, посочи Благоев.