Скоро България може да остане без учители по физика, химия и математика. Тази тенденция става все по-явна след второто класиране за прием на студенти в Софийския университет. Резултатите след второ класиране в най-старото висше училище у нас сочат, че драстичен е спадът на желаещите да се обучават за преподаватели по физика, химия и математика.
Още по време на кандидатстудентската кампания става ясно, че физиката и математиката, както и ядрената химия, се радват на най-слаб интерес от всички специалности в Алма матер. Само по един човек е избрал за свое първо желание да учи точно това.
"Лошото е, че студентите не искат да учат точно педагогическите специалности, тези, които подготвят преподаватели по физика, химия и математика за средните училища", обясни доц. д-р Милена Стефанова, зам.-ректор "Учебна дейност", СУ.
Демотивираща за студентите е и остарялата материална база. Парите не стигат и в "Биологическия факултет". Студентите отчитат лошите условия и липсата на модерна техника.
След последното класиране в УНСС става ясно, че и тази година най-много са желаещите да стават адвокати, финансисти и счетоводители.
"В областта на икономиката, администрацията, управлението и правото се подготвят дори твърде много кадри. Но всичко това е обусловено от икономическата ситуация в нашата страна, от липсата на производство, от затихващото строителство", обясни проф. Веселка Павлова, зам.-ректор "Учебна дейност" в УНСС.
В Пловдивския университет обаче финансите и международните икономически отношения са изместени от психологията. Тя е най-предпочитаната специалност тази година. Драстично е скочил и броят на желаещите да изучават педагогика.
И в Пловдивския университет най-слаб е интересът към специалностите, които подготвят учители по математика, физика, химия и биология.
Източник: bTV