Комисията е заключила, че България е отбелязала съвсем малък напредък в подобряването на своята своята инфраструктура за широколентов интернет, както и в предоставянето на свободно достъпни данни.
От петте наблюдавани показателя, България е с най-слаби резултати в броя на хората с умения в областта на цифровизацията. Изследването показва, че все повече българи сключват абонаменти за мобилен широколентов интернет и делът на абонаментите за високоскоростен широколентов достъп продължава да расте. Цената на фиксираните широколентови връзки остава сравнително висока. Разполагаемият спектър за електронни съобщителни услуги е един от най-малките в ЕС.
58% от българите са свързани онлайн. Две трети нямат основни цифрови умения и броят на дипломираните специалисти в областта на науката, техниката, инженерството и математиката, не се е увеличил, въпреки растящото търсене на трудовия пазар за такива експерти. Европейската комисия отбелязва още, че българите използват интернет предимно за видео разговори и за участие в социални мрежи.
Отбелязва се, че България е постигнала напредък в предоставянето на обществени онлайн услуги, с което се е превърнала в една от определящите новите тенденции страни в ЕС. Въпреки това гражданите не използват услуги за електронно управление, колкото другите в ЕС.