От 1 януари до 31 март 2012 г. у нас са купени полици "Гражданска отговорност" на обща стойност почти 141.85 млн. лв. За аналогичния период на миналата година премийният приход от задължителната автозастраховка възлиза на близо 150.6 млн. лв. Така за първото тримесечие на тази година се отчита спад на премийния приход по "Гражданска отговорност" от 5.8%. Интересното в данните е, че този спад е реализиран при положение, че през последните 12 месеца тарифите по задължителната автополица се увеличаваха на няколко пъти и в момента цената на застраховката на конкретна кола е с около 15% по-висока от същото време през 2011 г. Това означава, че при същия брой застраховани автомобили премийният приход на пазара на "Гражданска отговорност" трябва да е с 15 на сто по-висок, вместо с близо 6% по-нисък. На пръв поглед това показва, че част от собствениците на автомобили у нас или са спрели да ги карат, или просто не си купуват задължителната по закон полица.
Оказва се обаче, че това не е точно така. Проверка в няколко застрахователни брокера показва, че наистина има шофьори, които са се отказали от колите си и предпочитат да се движат с градски и междуградски транспорт. Но болшинството просто се възползват от възможността да плащат разсрочено за "Гражданска отговорност". "Наши клиенти, които години наред са си купували задължителната полица наведнъж, все по-често се интересуват от вариантите да плащат на няколко вноски и предпочитат този вариант", разказват служители на брокерите.
Не само при задължителната автополица, но и при доброволната "Автокаско" тенденцията е същата. Още в началото на кризата доста собственици на по-стари коли спряха да ги застраховат или пък купуваха полици само срещу риска "Кражба". От известно време насам се наблюдава все по-голям интерес към разсроченото плащане и при "Каско" застраховките, независимо от това кои рискове иска да включи в полицата клиентът. Това важи и за хора, каращи по-нови и по-скъпи за нашите стандарти автомобили. Така например собственици на возила на по 5-6 години, чиято цена върви около 10 хил. лв., преди не се замисляха изобщо дали да плащат наведнъж за "Каско". А и при повечето компании цената се движи около 600 лв., което не е непосилна сума за подобен стандарт. Сега обаче почти всеки втори пита за вариант на вноски, а голяма част от тях реално решават да заложат на тази схема, констатират застрахователни агенти. Вярно е, че така им излиза малко по-скъпо, но пък явно хората се чувстват не особено сигурни в доходите си за в бъдеще и предпочитат да отложат част от разходите си за след няколко месеца, констатират служители от застрахователните брокери.
Източник: в. "Стандарт"