Българи водят битка за спасяване на рядка порода свиня

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
12:52 / 01.12.2023
1136
Учени и представители на бизнеса работят по проект, който има амбицията да спаси от изчезване една типично българска порода свине – източнобалканската.

Африканската чума остави малобройна популация от тези животни, отглеждани векове наред от предците ни при пасищни условия. Месото им е вкусно и с ниско съдържание на мазнини, а някога са правели прочутата смядовска луканка само с него.

"Наистина в последните минути преди африканската чума да ликвидира остатъка от тази порода свине директорът на Изпълнителната агенция по селекция и репродукция в животновъдството Георги Йорданов отива и взема най-доброто от тези животни от стада. Благодарение на тази стъпка са запазени 52 селекционни животни, които сега са в Сливен“, обясни пред "Телеграф“ ръководителят на проекта за спасяването на източнобалканската свиня д-р Ангел Мавровски.

Той взе участие в проведения наскоро в Тракийския университет в Стара Загора научен форум на тема: "Аборигенни домашни породи "Източнобалканска свиня“ – богатството на България“.

Всичко започнало, когато изпълнителният директор на свинекомплекса в русенското село Голямо Враново Вихрен Димитров посетил преди три години Унгария и видял как се развива мангалицата като автохтонна порода. Решил, че това може да се приложи и в България за източнобалканската свиня. Потърсил съмишленици и скоро екипът се разширил. По него сега работят и Тракийският университет в Стара Загора, също и Изпълнителната агенция по селекция и репродукция в животновъдството.

Д-р Мавровски обясни, че освен 52-те селекционни животни в Сливен, още 50 има в Средец и 25 – в бившата Осеменителна станция в Кюстендил, която сега е база на свинекомплекс "Голямо Враново“, която работи по съхраняване на породата.

"Целта сега е да разчетем генома на източнобалканската свиня, да направим пълен ДНК анализ на всички тези животни, които са под пълен селекционен контрол. Искаме да избегнем инбридинг – близкородствено кръстосване, което води до ниска продуктивност, голяма смъртност, уродства и изменения“, допълни д-р Мавровски.

От тези животни вече се добива семенен материал и се извършва изкуствено осеменяване. Така ще се достигнат достатъчен брой чисти линии. В екипа работят изключителни професионалисти, които се надяват в най-скоро време да има 200 селекционни животни, чрез които да бъде съхранена тази уникална българска порода свине.

Междувременно международен научен форум на тема "Аборигенни домашни породи "Източнобалканска свиня“ – богатството на България“ събра учени, представители на бизнеса и институциите от различни страни. Домакин на научния форум е Тракийският университет, съобщи divident.eu.

След последната вълна африканска чума по свинете у нас животните от породата "Източнобалканска свиня“ са критично намалели, стана ясно на форума. Необходимо е да се запази генофондът, иначе породата ще изчезне изцяло, каза на пресконференция ректорът на Тракийския университет – Стара Загора, проф. Добри Ярков.

"Ситуацията е критична и благодаря на проф. Ярков, че пое инициативата за спасяване на тази порода“, каза д-р Ангел Мавровски на форума. "Научните изследвания показват, че нашата порода източнобалканска свиня е по-добра по отношение на качествени показатели от иберийската свиня, от която се произвежда прочутият хамон. Цената на хамона е над 100 евро на кг. Това е много добър бизнес“, подчерта проф. Ярков.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Важно съобщение от родна банка: Решихме да дадем нов живот на кар...
"Селската супер кола" от Родопите раздели мрежата
Полковник посочи смущаващ факт покрай трагедията със загиналите к...
Докараха със "Спартан" тежко болно дете от Германия
Бойко Борисов: Изпускаме златно време!
Ето кога ще е поклонението пред Николай Волев


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).