"Сумата ще бъде изплатена веднага щом Съветът и Парламентът предоставят необходимите бюджетни кредити и предназначението на помощта, което предстои да бъде съобщено от българските органи, бъде определено в решение за отпускане на помощ", пише в отговора си европейският комисар.
И допълни, че след като поисканата помощ се отнася за бедствия от национален мащаб, е приложена прогресивна двуетапна система, като сумата е изчислена като сбор от 2,5% от частта от преките общи щети, която е под прага за "голямо бедствие" и 6% за частта от щетите над този праг. За България прагът за 2014 г. е 232, 502 милиона евро.
Този метод да изчисление взема предвид капацитета на България да се справи сама с природното бедствие и позволява също така при един и същ размер на щетите, сравнително по-бедните държави, да получат по-голяма в абсолютно отношение помощ, се казва още в отговора.
Комисар Крецу уверява, че веднага щом Европейският парламент и страните членки одобрят промените в бюджета на ЕС, поискани от Комисията, обезщетенията ще бъдат изплатени. Недостигът на средства няма да засегне това плащане.
Момчил Ненков се обърна към Европейската комисия с питането дали има щети, които не са били признати при изчисляването на компенсацията и как е изчислен размерът на средствата, които се предлага да бъдат изплатени на България. Ненков поиска отговор и на въпроса "осигурено ли е изплащането на компенсациите, след като бъде завършена законодателната процедура, предвид недостига на средства в европейския бюджет за 2014 г.".