© Burgas24.bg | | В следващите 2-3 месеца "Лукойл Нефтохим" трябва да монтира измервателните уреди, които да позволят да се следи произвежданото в рафинерията гориво. Това е станало ясно вчера на среща между премиера Бойко Борисов и президента на нефтена компания "Лукойл" Вагит Алекперов, който е на посещение в България.Отсрочка за поставянето на съоръженията не била обсъждана между двамата. След три месеца щяло да има нова среща, на която да се прецени каква част от тях са монтирани, и едва тогава можело да започнат разговори за връщането на лиценза на "Лукойл Нефтохим". Той бе отнет през лятото от митниците именно заради липсата на измервателни уреди.
Водим истински диалог с българското правителство и няма конфликт между него и компанията. Има технологично разминаване с митниците за сроковете, в които е възможно монтирането на уредите, допълни Алекперов. Според него на територията на рафинерията ще има 276 точки, на които да се засича горивото. Това била огромна по обем работа и не можело да се свърши за година и половина, както изисквали от митниците. Алекперов даде пример със заводите им в Италия и Холандия, където сроковете за монтиране на съоръженията били съответно 5 и 7 г.
Шефът на "Лукойл" се ангажира, че до края на годината ще бъдат поставени близо 90% от изискваните от митниците уреди. Това означавало, че ще може да се контролират всички количества горива,които излизат от рафинерията. За следващата година щели да останат само тези, които ще се слагат в нефтеното пристанище "Росенец".
Ще спазим изискванията на закона в България, в това не бива да има никакви съмнения, допълни Алекперов.
Той представил пред Борисов и проект за изграждането на инсталация за хидрокрекинг. Технологията позволява по-дълбока обработка на суровия петрол и пълноценно използване на 90% от него. В момента се рафинирали около 70 на сто. Щяло да се увеличи и натоварването на комбината в Бургас от 5 млн. на 8 млн. тона нефт годишно. Новите мощности се очаквало да бъдат завършени през 2015 г., а инвестицията в тях щяла да надхвърли 1 млрд. долара. "Нефтохим" постепенно щял да свива производството на мазут, тъй като цената му била ниска, а транспортните разходи - твърде високи.
Ако се запази коридор от 95-110 долара за барел петрол, цените на горивата ще бъдат поносими за потребителите, каза още Алекперов. Според него в световен мащаб маржовете при преработката на петрол били така свити, че в момента трудно можело да се говори за печалба от производство на горива.
Източник: в. "24 часа" |