Борислав Сандов: България отбелязва сериозен напредък в намаляването на парниковите емисии

Автор: Харитина Агопян
Коментари (0)
10:45 / 20.11.2023
913
През 2023 г. България е първа по намаляване на парниковите емисии за първото и второто тримесечие на 2023 г. сред всички членки на ЕС. Борислав Сандов, бивш министър на околната среда и водите, коментира темата в "Денят на Фокус“ по Радио "Фокус“.

"Предпочитам да ходя пеш, да карам велосипед или да пътувам с градски транспорт винаги, когато мога. В краен случай ползвам автомобил и призовавам всички да разчитат повече на алтернативни методи на придвижване“, каза Сандов.

"ЕС като цяло е най-добре прилагащ мерките за ограничаване на емисиите си, но исторически погледнато ние сме най-големите генератори на тези емисии. Онези, които са били развиващи се страни, не са могли да увеличат икономическото си развитие и трябва да им дадем възможност да се ползват още от фосилните горива. Науката казва категорично не. Тази година ще имаме най-горещата година- десета поредна. Увеличава се глобалната температура, която е на границата на безопасното. Ако тя се повиши с над 1,5 градуса, ще отключим процеси, които няма да можем да спрем“, цитира научни разработки Сандов. Бихме имали проблеми с изхранването на населението и с драстични метеорологични явления, които биха зачестили при такова повишение на температурата, уточни той.

Някои държави миналата година увеличиха военното си производство във връзка с войната в Украйна. Ускореното възстановяване на икономиките след пандемията също води до ускорени емисии, отбеляза Сандов. България все повече прилага нисковъглеродни или безвъглеродни алтернативи. Това е европейска тенденция. Пример за това е внедряването на възобновяеми източници в производството на електроенергия. Тази година ние имахме дял на слънчевата енергия по-голям от този на АЕЦ и ТЕЦ, уточни Борислав Сандов.

Енергията, произведена от ВЕИ, е най-евтина на пазара. Част от ТЕЦ-овете още съществуват, защото КЕВР сключва договори с тях на годишна база на по-висока цена от пазарната. "Въглеродният диоксид не се измерва. Той се изчислява на база на формула – ако предприятие произвежда енергия от въглища, хващаме брикет от въглища, вкарваме го в лаборатория и изчисляваме колко емисии емитира. Гледаме колко въглища е изгорило предприятието в сметката му и изчисляваме емисиите. 7 от ТЕЦ -овете у нас се проверяват от Европейската прокуратура за това дали са споделили с институциите реалното производство на емисии“, подчерта събеседникът.

Очаква се България да свие с 40% емисиите от енергетиката през 2024-2025, предвижда Планът за възстановяване, каза още Борислав Сандов.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Кошмарът в "Петрохан" продължава: Нови паднали дървета блокират д...
Ученик от СМГ е златен медалист на световен шампионат по математи...
Енергийният министър: Нормално е цената на природния газ да се по...
Арх. Дора Иванова: Бузлуджа може да е магнит за развитие на туриз...
Каракачанов за политическата криза: Вината е на българите, че про...
Заради снега: Спряха движението на камиони през проходи и пътища ...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).