От дистанцията на времето виждаме, че в много области, в които нямаше ясно написани европейски критерии, реформите бяха забавени и не се случиха, така както искаха мнозинството български граждани през 1989 г., отбеляза Борисов.
Той допълни, че съдебните реформи в Централна и Източна Европа бяха насочени към отделяне на съдебната власт от политическия апарат и трансформирането й от защитник на правата на държавата, в защитник на правата на гражданите.
Двайсет години по-късно реформата на съдебната система продължава да бъде във фокуса на обществения дебат, явно уроците в тази област по-лесно се преподават, отколкото се учат, каза Борисов.
Премиерът посочи, че опитът на Централна и Източна Европа, вкл. грешките и забавените решения, могат да бъдат от полза на хората от арабския свят.
Най-важното, което можем да направим, е да предложим своя опит на нашите арабски приятели и да им предложим да се вгледат в уроците от нашия преход, не да налагаме решения, каза Борисов. По думите му преходът изисква търпение, взаимно уважение и максимални усилия, за да се избегне насилието и това е най-важният урок от нежните революции в Централна и Източна Европа.