По думите му посланието е да бъдем християни не само на думи, а и на дела, а единственото, което ще ни изведе от проблемите днес, е вярата ни в Господ, а не вяра в себе си, отваряне на чакри и личностно самоусъвършенстване.
На въпрос успява ли обаче църквата да отговори на нуждите на българите, Алексиев обвини духа на времето:
"Проблемът е, че очакванията на съвременния човек са много по-консуматорски и всеки се пита какво ми помага на мен, защо не ми помага Господ. Не мисля, че това е правилната парадигма. Когато поискам на мен лично да ми помага, означава, че съм център на света.
В България има наистина нуждаещи се - борят се, без да обвиняват никого. Така се справят истинските вярващи, а практикуващите йога трябва да бъдат спасени."
Алексиев бе категоричен, че няма лична провокация за написването на книгата, а е воден от духа на времето, в което живеем.
"От една страна. масовото разпространение на йога, от друга. това, че влезе много остро в матурите на учениците и бе предложено като нещо напълно нормално."
Друг проблем, по думите на автора, е това, че
учението претендира да обсебе всички останали религии.
А за чисто физическата полза от практикуване на йога Алексиев коментира следното:
"Ако това, което твърдят за йогата е истина, би следвало в Индия да няма нито един болен човек."
На представянето на "Йога - път към мрака" днес присъства лично митрополит Николай, който определи четивото като поучително, а темата - сериозна и важна.