Максималният праг, на който се осигуряват добре платените българи, да се вдигне на 2700 лв. Това поиска вчера шефът на КНСБ Пламен Димитров. В момента таванът е 2000 лв. и на него се осигуряват към 90 хиляди работещи. Заедно с колегите си от КТ "Подкрепа" синдикалистите ще обсъждат навръх 9 септември с работодателските организации вдигането на минималната работна заплата от догодина с още 20 лв., докато стигне 290 лв. Тогава ще се постави въпросът и осигурителният таван да стане равен на 10 минимални заплати, твърди Димитров.
Вчера социалният министър
Тотю Младенов обяви, че няма пречка за нов скок на минималната заплата, ако обаче производителността на труда продължи да расте. Преди ваканцията парламентът прие от септември тя да е вече 270 лв., вместо досегашните 240 лв. През есента социалните партньори ще договарят също дали минималната заплата да не стане и необлагаем минимум.
Към средата на септември трябва да привърши и договарянето на минималните осигурителни прагове по браншове, които после да залегнат в бюджета за 2012 г. Според синдикатите там се очаква ръст между 5 и 10%, поне в секторите, незасегнати сериозно от кризата. Министър
Тотю Младенов смята, че тогава ще се обсъди и въвеждането на механизъм, по който минималната заплата да расте автоматично в бъдеще. Предложението е тя да е половината от средната заплата за страната, която в момента е към 700 лв.
До 9 септември Националният осигурителен институт вече ще има шеф, твърди още министър Тотю Младенов. След отказа на депутатката Светлана Ангелова парламентарната група на ГЕРБ препита още трима кандидати - икономиста Тодор Шопов, който в момента е в Сметната палата, данъчния Георги Георгиев, който е зам.-шеф на софийската НАП, и Бисер Петков, бивш зам.-шеф на Комисията за финансов надзор. Според осведомени последният е и най-вероятният началник на осигурителното ведомство.
Източник: в. "Монитор"