Само за една година цената на пшеницата в България се е свила с 12 на сто, съобщават експертите от Софийската стокова борса, а царевицата е поевтиняла с 14 на сто. Руските производители, които са ни преки конкуренти на зърнения пазар в региона очакват да произведат 57,6 млн.т пшеница, а украинците ще ожънат 22,8 млн. тона. При тази ситуация неминуемо ще се отрази на цените у нас, който неизбежно ще тръгнат надолу.
Реколтата се очаква като цяло да бъде добра в цялата страна, а в Разградския регион дори много добра, потвърди и производителят Стефан Пенев от Лозница. Според него е изключително важно стоката да се прибере без загуби. Очаква се и високо качество на зърното, защото имаше добри климатични условия за развитието на пшеницата.
"Очевидно е от всички прогнози, че ще има свръхпроизводство на пшеница навсякъде около нас. Това безспорно ще натисне цените надолу, като трудно ще се достигнат цени от 300 лева на тон, а разходите за производство растат всяка година.", каза той. На местата, където се произведе под 500 кг от декар пшеница, земеделските производители няма да имат печалба и дори ще работят на загуба, категоричен е стопанинът, който е един от водещите семепроизводители в страната.
Производствените разходи за декар пшеница са от 130 до 150 лв./дка. В случай, че си ограничат разходите обаче, зърнопроизводителите рискуват да получат по-ниски добиви и това неминуемо отново ще доведе до загуби.
Липсата на достъп до самостоятелно експортно пристанище и преходните запаси в складовете от над 1 млн. т зърно от миналогодишната реколта, също ще си кажат думата върху новите цени. В тази сложна ситуация не е изключено да се стигне до отлив на земеделски производители от бранша.