Той беше категоричен, че крайната цел е една за всички - свободни и демократични избори, които да дадат легитимен резултат, който се приема от всички и не се оспорва от никого.
Проф. Близнашки акцентира на участието в Гражданския борд на представители на близо 40 неправителствени организации и редица експерти, които са признати авторитети в областта на изборния процес.
"Призовавам към повишена бдителност, всички препоръки и критики, които ще се отправят от Борда, незабавно ще бъдат разгледани от официалните институции", категоричен беше премиерът. Той допълни, че е важно работата на Борда да бъде тематична и да се фокусира върху отделните фази на изборния процес. Целта е максимална полза от дискусиите.
На първото си заседание Гражданският борд обсъди и прие Правила за работата си. Проф. Емилия Друмева подчерта, че участието в Изборния борд е доброволно и безвъзмездно, но също така и с висока степен на полезност. Тя изтъкна, че е важно на заседанията да участват представители на ЦИК. Предвижда се председателството да бъде на ротационен принцип. За заседанията ще бъде изготвян дневен ред, като има възможност да бъдат включвани допълнително актуални въпроси. Предстои Бордът да обсъжда въпроси, свързани с: избирателните списъци, формирането на избирателните секции, активната регистрация, информационно-разяснителната кампания, нарушения в изборния процес, машинното гласуване, наблюдателите.
Стенограмата от заседанията на Борда ще бъде публикувана на правителствения сайт. Следващото заседание на Гражданския борд ще се проведе в понеделник, 1 септември, от 14 часа в Министерския съвет.