По думите на Домусчиев на бизнеса вече са нужни не толкова хора с висше образование, които завършват университета на 26 или 27-годишна възраст, а специалисти със средно образование.
Ректорът на УНСС проф. Стати Статев посочи, че бизнесът и висшите училища ще поискат от държавата да е законово регламентирано работодателските организации да си поръчват обучение в определени специалности.
По думите на проф. Стати Статев е редно студентите, които заминават за чужбина след като завършат образованието си, да връщат парите за своето обучение.
"Става въпрос за даване на една сигурност на нашите деца, че те, като завършат, ще останат да работят в България. Защото една част от младите хора отиват да учат в чужбина не защото нашето образование е лошо, а защото не се виждат реализирани в България. И отиваме от другата страна - не става въпрос за крепостно право, всеки е свободен да избира пътя си. Но след като си приел държавата да субсидира обучението ти в рамките на 20-30-50 000 лева и след това решиш да заминеш на работа в чужбина, добре, за какво ще го направиш? Естествено, за повече пари. Бъди тогава достатъчно добър да върнеш тези пари, които държавата е похарчила за теб, за да ги похарчи за друг, който е решил да остане в България", каза Статев.
Кирил Домусчиев заяви, че липсата на кадри в бизнеса се засилва. "На нас висшисти чак толкова много не ни трябват, но няма шлосери, няма механици, даже шофьори сега се оплакват в транспортния сектор, че няма, при положение че заплатите на международните шофьори са стигнали вече до 4000 лева, което не е никак малка заплата за българските стандарти. Но няма дори шофьори. Какво да говорим за средни специалисти в заводите за биотехнологии, химия или така нататък. Няма ги тези хора", каза той.
Промени, които да улеснят връзките образование-бизнес, ще бъдат представени пред законодателната власт до края на годината, категоричен е Домусчиев.