© | Повече от половината фирми са против дългите празници. Това показва проучване на Асоциацията на индустриалния капитал в България сред нейни членове. Сливането на официалните празници с почивните дни оказва негативен ефект върху бизнеса на 54% от фирмите.Само 8% от анкетираните посочват, че дългите почивни дни се отразяват добре на работата им. Това са основно фирми от туризма, транспорта и търговията, обясни пред "Стандарт" Васил Велев, председател на АИКБ. Между 300 млн. и 400 млн. лв. ще загуби икономиката на страната ни от дългите празници. 65% от фирмите предпочитат държавата да не се намесва със сливане на официалните празници и уикендите. Други 23% пък имат друго предложение - пренасочване на почивките по повод официалните празници в понеделниците или петъците.
Между 300 и 400 милиона лева губи икономиката на страната ни от дългите празнични дни през тази година. Това показва проучване на Асоциацията на индустриалния капитал. Сметките на работодателите показват, че при сливане на почивни и работни дни между Великден и Гергьовден, както и за 24 май, този месец ще се работи само 18 дни за сметка на 13 почивни.
Ефектът от сливането на празници е негативен, смятат над половината от работодателите у нас.
Едва 8 от бизнеса, основно компании, които работят в сферата на транспорта и туризма, печелят от дългите почивки. "Дори ние да почиваме, партньорите ни в чужбина работят с пълна пара. А при отработването в събота пък по традиция никой не е толкова продуктивен". Това коментира Васил Велев от Асоциацията на индустриалния капитал пред Нова телевизия.
Така смятат и 65% от работодателите в допитването. 23% пък подкрепят идеята празниците да се пренасочват в понеделник или в петък с решение на Министерския съвет. Подобна практика имало в Англия и Канада. Дори празникът да е в четвъртък, почивката се дава на следващия ден.
Източник: Стандарт |