Бизнесмен: С вдигането на данъците и взимането на заеми - ще тръгнем към гръцкия модел, който е лош пример
От месеци пишем писма, че транспортирането на директивата на ЕС се прилага само и единствено от България без облекченията, които имат другите страни. Бизнесът не иска да не бъде прилаган този данък, искаме тези облекчения да могат да се прилагат и от България, както нейните конкуренти правят.
Тази позиция изразиха КРИБ и четирите от двустранните търговски камари в България – Американска, Белгийска-Люксембург, Германска и Италианска на пресконференция в Националния пресклуб на БТА.
Повод за тяхното изявление е намерението на финансовото министерство да въведе минимален данък от 15% за фирми с над 750 млн. евро годишен оборот.
"Притеснени сме от това обстоятелство. Тук сме се събрали организации единомишленици, които искаме бизнес средата да се развива от добро към по-добро, но сме на път да загубим основно конкурентно предимство – данъчното облагане, което е една от основните причини да имаме присъствие на инвеститори", каза изпълнителният директор на КРИБ Евгений Иванов.
"КРИБ с нашите експерти от комитета по бюджет и финанси направи всичко възможно , представихме всички видове документи. Не сме против от този 15% данък, но сме против, че ще сме единствената държава, която няма такива облекчения за съществена стопанска дейност", обясни и председателят на КРИБ Кирил Домусчиев.
"Ако нашите искания не бъдат чути, ще видим какво ще предприемем. Бизнесът е този, който пълни хазната, явно много политици това не го разбират, а си мислят, че парите идват от някъде си и те трябва да ги харчат. Трябва да се създават условия, за да се прави бизнес - тогава ще расте икономиката, а с вдигането на данъците и взимането на заеми - ще тръгнем към гръцкия модел, който е лош пример. Ще видим какви действия ще предприемем", каза още той.
"Отвратени сме от лъжите, които чухме и в Бюджетната комисия. За брутални лъжи става въпрос", добави Домусчиев.
Според него не е било обърнато никакво внимание на бизнеса и се стигнало до това, те да убеждават бюджетната комисия в правотата на бизнеса и какъв бил ефектът върху икономиката, ако се приеме Законопроекта за корпоративно подоходно облагане с тези промени.