"Причината е, че четири от тях ще са с отворен отговор, за което се изисква повече време", обясни зам.-министърът на образованието Милена Дамянова. Във втория модул, който класира за гимназиите, по същата причина ще има 4, а не 5 задачи. Промени в изпита по български език и литература няма да има. Той ще се проведе на 21 май от 10 часа. Същия ден от 8 ч ще бъде матурата по български и за дванадесетокласниците. На 23 май пък ще е препитването по математика за абитуриентите и седмокласниците.
От есента в училищата влизат специално подготвени консултанти по професионално ориентиране, съобщиха от просветното ведомство. До юни Министерството на образованието ще назначи 150 експерти в цялата страна. Изборът на професия и нужното образование ще започне още от първи клас. Идеята е те да наблюдават децата и след тестове да кажат в каква посока хлапетата имат талант да се развиват.
Консултантите трябва да са завършили психология и ще получават 600 лв. заплата за пълен работен ден. Проектът ще се финансира от Европейския социален фонд с 10 млн. лв. Той включва и изграждането на национален портал за кариерно ориентиране. Това ще е информационно-търсеща платформа за институциите в средното и висшето образование, психологически тестове за диагностика на интересите и мотивите при избор на образование и професия и потребностите на пазара на труда.
Чиновникът Асен Петров, който миналата година издаде темата по български език и бе уволнен, отново е възстановен на работа с решение на съда, призна Дамянова.
Източник: в. "Стандарт"
Още по темата (20): | |