Банкови такси ни правят вечни длъжници
Има банки, при които месечната такса за поддръжка на разплащателна сметка достига 3 лева, това сочат данните на БНБ, публикувани в края на февруари. От справката става ясно, че таксата за обслужване варира от 2.20 до 3 лева на месец. При теглене на пари в брой от собствен банкомат, таксата от 30 стотинки за една транзакция остава без промяна.
Повишение има при теглене от банкомат на чужда банка - таксата е между 1 лев и 1.30 лева. Таксата за закриване на сметка също се е повишила с 20 % и вече е 3 лева, изчислява финансовият анализатор Иван Стойков, цитиран от "Монитор". Той съветва, когато закриваме сметка да подадем искане за закриване, защото сметката може да бъде закрита автоматично, ако в нея няма средства, но за да е сигурно, трябва да се подаде документ с изричното желание на клиента за закриване на тази сметка:
"Ако сметката не бъде автоматично закрита, дори и в нея да няма средства, месечните такси за обслужване на сметката ще останат и тогава клиентът ще излезе на червено. Понеже дължимите такси няма да могат да бъдат прихванати от сметката, ще бъдат оформени като неразрешен овърдарфт - това е кредит, който ще бъде отразен в Централния кредитен регистър."
При онлайн банкирането почти няма промяна на таксите през последните 12 месеца, показват данните на БНБ. Онлайн преводите са между два и четири пъти по-евтини от наредените с хартиена бележка в офис на банката. По този начин банките се опитват да стимулират използването на онлайн банкиране, вместо хората да се редят на опашка в банковите офиси.