БХРА: Ще защитим намалените ставки на ДДС с всички законови средства
Представители на хотели, места за настаняване, къщи за гости, заведения, ресторанти и кафенета ще защитят с всички възможни средства намалените ставки на ДДС за туристически сектор.
Това обявиха от Изпълнителното бюро на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА). Национално представената организация с 36 регионални структури е изключително притеснена от твърдата позиция на номинирания за премиер от Има Такъв Народ Николай Василев.
Около това са обединение всички представители на бизнеса и получавам десетки обаждания от притеснени колеги, посочи зам.-председателят на БХРА Атанас Димитров. Той неколкократно е изявявал позицията си, че за туризма не трябва да има приети по-ниски ставки на ДДС.
В същото време всички държави в Европейския съюз приеха по-ниски ставки на ДДС за хотели и заведения като най-работеща мярка за оцеляване и развитие на бизнеса в най-тежката икономическа криза от десетилетия, породена от пандемията на КОВИД-19. Тенденцията за по-ниски ставки е видима във всички страни от ЕС, показват данните на ХОТРЕК – Европейската асоциация на хотели, ресторанти, заведения и кафенета, на която БХРА е единствен пълноправен член за България.
Туристическият бизнес е свръхконкурентен. И намалените ставки на ДДС на нашите преки и косвени конкуренти в бизнеса ще доведат до по-ниски цени, а оттам и по-голям интерес от страна на клиентите. Така че ако нашето ДДС е по-високо в един свит пазар, в който битката е за всеки турист, това би било фатално за българския туристически бизнес, категорични са от БХРА.
Като част от европейското семейство БХРА настоява и очаква следващото правителство да удължи действието на приетата вече по-ниска ДДС ставка за ресторанти, заведения и кетъринг, чието действия изтича в края на годината. Това е единствената глътка въздух за бизнеса в трудната ситуация и затова ние ще се борим с всички законови средства за запазването й, подчерта Димитров.
Въпрос на оцеляване и ще се принудим да стигнем до крайни мерки за защита на интересите на бизнес, който е структуроопределящ за българската икономика, допринася за между 13 и 15 на сто от БВП всяка година и в него са заети хиляди хора. Ще остояваме позицията си и правото си на съществуване категорично и до край, подчертават от бранша. На карта са поставени не само работните места на тези близо половин милион души, но и оцеляването, жизнения стандарт и добруването на техните семейства.
Евентуални проблеми в туристическия сектор биха разклатили сериозно и пазара на труда, биха повишили безработицата и ликвидирали поминъка в цели региони, подчерта Димитров.