© | Земетресението, станало в Румъния в събота вечерта, "е с големината и силата на труса, който беше преди две години в Перник. Тази отдалеченост от Вранча ни позволява да заключим, че в непосредствена близост във времето от този трус не могат да се очакват други с такава големина", обясни пред Нова ТВ проф. Емил Ботев, ръководител на Департамент "Сеизмология" в Националния институт по геофизика, геодезия и география при БАН.До момента са регистрирани 11 затихващи земетресения, като само едно от тях е от категорията на слабите трусове с магнитуд 3,2. Всички останали са микроземетресения, които са със сила под 3. Те не могат да бъдат усетени на територията на България.
Земетресението в никакъв случай не може да бъде окачествено като катастрофално или повод за аварийна ситуация, каза за Агенция "Фокус" проф. Ботев.
"Като катастрофални могат да бъдат определени ситуациите, свързани с наводненията през последните месеци, довели до жертви. Няма информация, че и земетресението в планината Вранча в Румъния може да застраши живота на хората на българска територията", обясни Ботев.
Според него, като катастрофално земетресение може да бъде определено токова с магнитуд около 8. Това е максималното очаквано възможно земетресение.
По думите на проф. Ботев реакцията на хората в аварийни ситуации е свързана с индивидуалното поведение на всеки човек, което е непредвидимо: "Можем да кажем само, че съответните оторизирани органи, каквито представляват структурите на "Гражданска защита", имат своите планове за действие в аварийни ситуации", обясни той.
"По различните населени места хората имат информация за това, по какъв начин трябва да реагират", каза още проф. Ботев. |