В анализа си за развитието на банковата дейност като фактор за икономически растеж д-р Сарийски подчерта, че ако подобна тенденция продължи, то ние скоро няма да излезем от кризата, защото парите ще отиват там, където има бърз ефект, но печалбата и работната заплата най-малко растат.
Тезата му бе продължена и от проф. Искра Белева, според която структурата на кредитите кореспондира и с тази на заетостта. Сега най-много се търсят професии, свързани с търговията и услугите - продавачи, консултанти, което не предполага дългосрочен икономически растеж, каза тя.
Международната конференция се организира от Института за икономически изследвания при БАН и поставя 4 основни проблема: финансова и суверенна дългова криза; икономически растеж, иновации и инвестиции; пазар на труда и социална политика и мобилност на работната сила. Участници в нея са български и чуждестранни изследователи, преподаватели и експерти
По тема: "Икономически растеж, иновации и инвестиции" и доклади изнесоха проф. Гарабед Минасян, проф. Росица Рангелова и проф. Росица Чобанова от ИИИ при БАН, проф. Ганчо Ганчев от Югозападния университет "Неофит Рилски" и н.с. Шандор Мейсел от Института за световна икономика в Будапеща.
Според проф. Минасян основният въпрос сега е защо бягат парите и как да заработят те за стабилен и дългосрочен икономически растеж. Като параметри на финансовата и икономическа уязвимост на България той посочи отрицателната финансова сметка, заради износа на собствен, а не на чужд капитал, свиването на инвестиционната активност с близо 40% за последните 3 години, намаляването на индивидуалното потребление с 8,1 на сто и натрупването на социално напрежение в обществото следствие на безработицата и бедността.
Смятам, че финансовата стабилност е илюзорна, без наличие на икономическа стабилност, подчерта проф. Минасян и препоръча енергични мерки на правителството за поддържане на ред, дисциплина, прозрачност и предвидимост.