Атанас Атанасов за спецправосъдието: Един от елементите на Борисовата държава беше закрит
"Образно бих казал - един от елементите на Борисовата държава беше закрит". Така заместник-председателят на "Демократична България" Атанас Атанасов коментира в "Денят започва" закриването на специализираните съд и прокуратура.
"Миналата седмица МВР публикуваха списък от 116 преписки, изпратени в периода 2020-2021 година за корупция по високите етажи на властта. Половината от тях са изпратени в Специализираната прокуратура и до ден днешен няма реакция. Там има данни за престъпления, извършени в здравеопазването, в строителството на пътища. Направи ми впечатление, че за три от тези преписки е отбелязано, че са свързани с лица, близки до главния прокурор и досега няма реакция по тях", добави Атанасов.
По думите му спецправосъдието е създадено с две цели - да бъдат преследвани политически неудобните на Борисовата държава и да бъдат прикривани престъпления. Друг проблем е била и липсата на случайно разпределение на делата.
На всеки един от магистратите е дадена възможност да продължи реализацията си в съдебната система, подчерта Атанасов. Заяви, че следващата стъпка е обща реформа в съдебната система - децентрализиране на прокуратурата и преструктуриране на ВСС чрез промени в Конституцията.
"На този етап е ясно, че ГЕРБ и донякъде ДПС няма да подкрепят тези предложения. Ако няма мнозинство за конституционни промени, има и други механизми за промени в процесуалните закони, които могат да се постигнат с обикновено мнозинство", каза още Атанасов.
Според Атанас Атанасов политическите сили в парламента се снишават за изпращането на оръжие в Украйна.
"Като изключим БСП, които открито заявиха, че не биха подкрепили това, виждам едно снишаване. Трябва да е ясно - когато ние сме част от демократичния свят, не може за определени неща да сме част от него, а за други да се скриваме", заяви той.
Темата за Северна Македония е използвана за атаки срещу правителството и лично срещу премиера, смята Атанасов.
"Това започна от ГЕРБ и когато стана ясно, че няма промяна на българската позиция, този удар стихна. Още изслушването на външния министър в парламента беше насочено в тази посока - национално предателство по отношение на РСМ. Няма такова нещо и от управляващата коалиция сме категорични, че докато не бъдат изпълнени условията по договора между България и Северна Македония, ветото няма да бъде вдигнато", категоричен е той.