Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Бургас
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Асоциация на производителите: По-малко българи купуват електрически коли
Автор: ИА Фокус 20:49 / 09.03.2025Коментари (0)370
©
На Стария континент всеки шести купен автомобил е електрически

По-малко българи купуват електрически коли. Това показва статистиката на Асоциацията на производителите на автомобили в Европа. На Стария континент всеки шести купен автомобил е електрически. Сравнение между януари 2024 и тази година показва, че в България закупените електромобили са малко над 3%, а в Европа са 15. В България започва изграждането на 160 станции за зареждане за 40 млн. лева.

Денис Белев се занимава с търговия на автомобили от година. Споделя, че и автокъщата, в която работи, спадът в продажбите на електромобили се усеща.

На територията на България има около 2500 зарядни станции за електрически автомобили, което се оказва недостатъчно за някои купувачи. "Не всеки има станция за зареждане, гараж и така нататък. По-лесно е на човек да отиде и да зареди гориво", казва Денис Белев.

За да мотивира купувачите, държавата ще построи още станции. Ивета Колева, началник на отдел "Програмиране", Министерството на транстпорта и съобщенията обясни, че по програма "Транспортна свързаност" са предвидени 160 зарядни станции за електромобили, които ще бъдат с минимална мощност 150 Kw. Бюджетът, с който разполагат е 40 млн.лв.

На какво се дължи спадът в продажбите на електромобили

От Министерството на транспорта и съобщенията припомнят, че има и данъчни облекчения, от които собствениците на електромобили могат да се възползват. Колева уточни, че става въпрос за освобождаване от данък добавена стойност 100% при закупуване на електрически автомобил, предаде NOVA. Има облекчение от годишния данък за колата, както и безплатна синя и зелена зона.

Въпреки, че има спад в продажбите, броят на регистрациите на електрически автомобили остава същият. Камен Василев, съпредседател на Българска асоциация електрически превозни средства, обясни: 

"Ако гледаме статистиките за новите регистрации на електромобили, броят всъщност е един и същ. Колко от тях са нови обаче, аз нямам такава информация. Ползите са големи. Преди да си купя електромобил, разходът ми за съвсем нормална кола беше около 250-300 лева на месец, в момента е 60 лева за електроенергия."

Според Василев, освен че електромобилите са по-щадящи природата, докато се движат, голяма част от компонентите им успешно се рециклират, след като автомобилът излезе от движение.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Ноември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Световна черна хроника
България и Войната в Украйна
Издирват младеж от Кула, близки подозират тежко престъпление
Кабинетът "Желязков"
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Бургас и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:
За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@burgas24.bg

За реклама:
Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Бургазлии във facebook
RSS за новините
Статистика: