Докторите и недоволните от тях пациенти първо ще минават на арбитраж, на съд ще отидат чак ако не се споразумеят. На помирение със своите болни и техните близки медиците ще се явяват дори ако се предполага, че те са допуснали лекарска грешка.
Това ще залегне в проектозакона за правата на пациентите по настояване на Националната пациентска организация (НПО), съобщи нейният председател д-р Станимир Хасърджиев. Те ще отиват на съд, ако не се споразумеят пред арбитражната комисия, уточни той.
По думите му комисията ще трябва да полага максимално усилие да не стига спорът до съдебната зала, където делата се точат с години и трябва да се плащат хонорари и такси. Тъкмо високите цени на услугите били причина пострадалите от лекарски грешки и техните близки да не си търсят правата по съдебен път. Показателно било, че едва 2 дела са заведени през миналата година, а по същество жалбите на пациенти от лекари набъбват с десетки.
В арбитражната комисия ще присъстват представители на пациентските организации, юристи, утвърдени медици и близки на болните.
Предвиждаме тя да бъде към Изпълнителната агенция по медицински одит, тъй като там работят добре подготвени както лекари, които могат да оценят даденото обвинение според медицинските стандарти, така и отлични юристи, запознати в детайли както с наказателното право, така и със здравното законодателство.
Необходима е бърза промяна за решаване на споровете лекар-пациент. В обществото има огромно напрежение след поредните случаи на лекарски грешки, виждаме нетърпимост към бездушието, затова хората стават все по-активни, подчерта д-р Станимир Хасърджиев.
Източник: в. "Монитор"