"Както и в Европейския съюз, ние сме в периферията и на икономиката на тероризма", коментира икономистът Емил Хърсев.
"Трябва да се запитаме дали списание като "Шарли Ебдо" може да се появи в България. Не би следвало да има никакви пречки пред свободата на словото - всичко на масата, това е силата на нашата система", подчерта арабистът.
Двамата експерти насочиха разговора към икономиката на съвременния тероризъм. Според италианската изследователка и експерт по темата Лорета Наполеони, брутният продукт на тероризма е в размер на около 2-3 трлн. долара годишно, колкото са бюджетите на държави като Франция или САЩ.
"Определено става въпрос за пари - всеки подобен социален феномен, който увлича милиони хора, се нуждае от издръжка. Около 1 милион души са заети в индустрията на терора - плаща им се да изпълняват паравоенна служба. Над 10 млн. души са тези, които използват част от времето си, за да подпомагат на тероризма", посочи Емил Хърсев.
По думите на икономиста, тероризъм по света има от римско време - през последните две хилядолетия винаги е имало движения и организации, които се опитват с насилие да променят законово установения ред.
"Проблемът дойде през 80-те години, когато глобалните сили започнаха да заменят сухопътната армия с местни паравоенни формирования и им дадоха възможност да добият парасуверенитет", допълни Хърсев.
"Ислямска държава излезе извън контрол - добива територия и започва да развива съвсем друга икономика", коментира икономистът.
"5 млрд. долара са доставките за сирийската опозиция - това са танкове и оръжие. На контролираната от групировката територия има 15 рафинерии, произвеждат се по 350 000 барела петрол дневно - 2% от световния добив, самата Сирия купува от тях. Този е моделът на двойния стандарт, двойната икономика на войната", обясни още Емил Хърсев.
По думите на проф. Владимир Чуков в Сирия има вакуум, който беше запълнен от групировка, водена от бившите полковници на Саддам Хюсеин.
"Те вече създават една квазидържава. "Ислямска държава" е най-богатата терористична организация, но е най-бедната - управлява 8-милионно население, повече от населението на България. Нямат обаче кадри и опит", посочи проф. Чуков.
Още по темата (44): | |