Ало, Космос! Говори България!
Български ученици разговаряха с астронавти от НАСА и ЦЕРН, които отговаряха на техните въпроси в реално време. Това се случи в рамките на третото издание на младежкия научен фестивал "Ало, Космос! Говори България!“. Той се проведе на 29 юни в София Тех Парк.
Фестивалът е организиран от Атлантическия Клуб в България и националния Space & Seam Cluster, с подкрепата на НАСА и посолството на САЩ в България.
Целта на проекта е да запали интереса на младите хора в България към науката за Космоса, инженерството, математиката, физиката и технологиите. Той цели да ги насърчи да мечтаят отвъд земната орбита към Луната, Венера, Марс и отвъд.
Посетителите имаха възможността да правят експерименти, както и да се докоснат до съвременни технологии, приложими и в Космоса. Да строят роботи, да слушат лекции за полярни изследвания, да ползват телескопи и много други.
Научният фестивал е координиран от Соломон Паси – основател и президент на Атлантическия клуб в България и бивш министър на външните работи. Той работи в посока създаване на национална правна рамка за изследване на Космоса. Негов приоритет е българското членство в Европейската космическа агенция.
"Започнахме 2021 г. съвсем на шега. Видяхме в социалните мрежи, че деца от цял свят си говорят с астронавти от Международната космическа станция. Искахме и нашите деца тук в България да имат тази възможност. Така решихме кандидатстваме и спечелихме конкурса пред НАСА“, разказа пред bTV Соломон Паси.
Темите имаха за цел да запалят интереса на подрастващите. Такива бяха Космос и Вселена, телепатия, пътуване във времето, безсмъртие, клониране, квантово криптиране, черни дупки, Антарктида.
"Интересът от младите хора е нещо, което се възпитава, не е нещо с което се раждаш. Може да създадеш интерес във всяка сфера. Зависи от това в каква среда попаднеш", каза Соломон Паси.
На събитието участваха 40 изложители, сред които неправителствени организации и учреждения, профилирани в точните науки (STEM) и космическите изследвания. Включиха се музеи, образователни институции, академии.
Еднодневното събитие на науката беше съставено от множество активности за малки и големи любители на Космоса - работилници за деца, Space Talks и презентации на тема Space & Seam.