Активисти маркираха три локации в София, свързани с финансирането на руски изкопаеми горива
Активисти на "Грийнпийс“ – България маркираха три локации в София, свързани с финансирането на руски изкопаеми горива. Това са бензиностанция на "Газпром“, държавното дружество "Булгартрансгаз“ и банката "Уникредит“. Те вече са белязани с "карфици“ с образа на руския президент, защото осигуряват средствата за войната на Владимир Путин в Украйна.
Това е част от мащабна акция в цяла Европа. Целта е да бъде изобличена мрежата от държавни и частни компании, чиито финансови операции с изкопаеми горива правят възможна продължаващата вече 2 месеца агресия, съобщават от организацията.
Само с покупката на петрол, газ и въглища държавите от ЕС са инвестирали 36 милиарда евро в бюджета на Кремъл от началото на войната на 24 февруари. Сумата продължава да расте с всяка изминала минута, както показва този брояч.
"Владимир Путин умишлено превръща изкопаемите горива в оръжие, за да увеличава енергийното си господство над Европа. Заявките за подкрепа и помощта за бежанците не са достатъчни да спрат тази война. Паричните потоци към Путин трябва да бъдат пресушени възможно най-скоро – това включва прекратяване на преките и непреките инвестиции в изкопаемите горива в Русия“, коментира Десислава Микова, координатор на кампанията "Климат и енергия“ в "Грийнпийс“ – България.
- "Уникредит“ е улеснила финансиране на руски петролни и газови компании на обща стойност от 1,4 милиарда щатски долара (над 1,26 милиарда евро) от началото на 2019 г. до март 2022 г.
- "Газпром“ е монополист в доставките на изкопаем газ в България и много други европейски държави.
- "Булгартрансгаз“ построи "Турски поток“ през България, за което бяха похарчени 3 милиарда лева на българските граждани.
Това обаче не са всички обекти от тази мрежа в България. Затова "Грийнпийс“ призова активистите си и всички българи да свалят изображението на "карфицата“ с образа на Владимир Путин и да бележат с него обектите, свързани с руските изкопаеми горива, се казва още в съобщението.
Акцията в навечерието на Деня на Земята 22 април е в отговор на призива на украински екоактивисти и кампанията #StandWithUkraine за ембарго на руските изкопаеми горива и край на ерата на изкопаемите горива въобще.