Д-р Явор Семерджиев, който е републикански консултант по урология за София-град, подчерта в студиото на "България сутрин" важността на профилактиката.
"Превенцията е важна, това е научно доказано. Надявам се и при нас да започне национална политика в това отношение. В момента все още сме на култура и възпитание на отделния индивид. Нищо не може да замени здравословния начин на живот и начина на възприятие на света. Надявам се и извън големите градове да се осъзнае важността от навременното откриване на заболяванията", обясни гостът на
Bulgaria ON AIR.
От думите на д-р Семерджиев стана ясно, че при бъбречните заболявания най-честите причини са неустановена или недобре контролирана вътрешна болест - високо кръвно налягане, повишена пикочна киселина, диабет.
"Със затлъстяването на нацията тези заболявания стават по-чести. При бъбречните заболявания няма клинична изява, докато не напредне много липсата на функция на бъбрека. Трябва да се вземе кръв, за да се оцени бъбречната функция. Бъбрекът е голяма лаборатория, която почиства нашия организъм. Човек може да не забравя да пие точности. Колкото по-бистра е урината, толкова по-добре. Това е добър начин човек да се контролира", каза още урологът.
Д-р Семерджиев обърна внимание, че трябва да се избягва солта.
"Знаем за белите отрови - солта и захарта. Има много храни, в които не усещаме наличието на сол. През бъбреците се прочистват основно белтъчините. Повишеният белтъчен прием натоварва бъбреците. Важно е да не забравяме, че има плодове и зеленчуци. Веднъж дневно да опитаме едното ни хранене да бъде постно", препоръча медикът.
"Все още идват родители с деца, които стискат и не пият течности, заради състоянието на тоалетните в училище. Едно от нещата е образование на младите хора", даде пример д-р Семерджиев.
Според него имаме достатъчно специалисти по урология и няма нужда във всяко населено място да има уролог.
Той е на мнение, че конкурентността между лечебните заведения е довела до подобряване нивото на лекарите и апаратурата, с която разполагат. Добро качество с минимално въздействие върху пациентите.