Над 235 хил. души у нас са в преддиабетно състояние. Това сочат данни на Международната диабетна федерация. 80% от тях не подозират, че кръвната им захар е по-висока от нормалното.
"Броят на пациентите със захарен диабет значително нараства, особено след Ковид пандемията от 2019 г. нататък. Много от тях са останали недиагностицирани, в днешно време забелязваме значително нарастване на броя на диабетиците и подмладяване на заболяването", коментира ендокринологът д-р Мария Калинкова.
Различни фактори влияят на вероятността от заболяванеПо думите ѝ има хора, които ядат по един шоколад и им няма нищо, но има хора, които консумират много сладко и това води до инсулинова резистентност.
"Факторите, които предразполагат за отключване на захарен диабет, може да се разделят на две групи. Едните са свързани с генетична или фамилна предразположеност. Другата група са епигенетичните, които са свързани с начина на живот, хранене, движение, стрес, сън. Начинът на хранене е 1/3 от цялата картинка. Движението предразполага към образуване на мускулна маса, което е важно за нашия метаболизъм", допълни д-р Калинкова за
Bulgaria ON AIR.
Според нея е важно движението и хигиената на храненето - дали се храним редовно, дали пропускаме хранене.
"Добре е поне веднъж в годината да се правят профилактични изследвания, в които може да се включи дори само една кръвна захар на гладно, с която можем да се ориентираме. Ако има и други фактори като високо кръвно налягане, наднормено тегло, заседнал начин на живот, е добре да се проведат и по-специализирани изследвания", поясни гостът.
Трябва да следим за симптоми
Няма възрастови препоръки кога човек трябва да се изследва, по-скоро зависи от това с какви придружаващи заболявания е човекът и в какво здравословно състояние е, посочи д-р Калинкова.
"Всичко е много индивидуално. При пациенти, които имат наднормено тегло и рискови фактори, е добре да се направи - колкото по-рано, толкова по-добре. Когато имаме генетична предразположеност, също е добре да се проведе. Диабета го наричат "тихия убиец", защото уврежда всички тъкани и органи тихо. Много често хората го неглижират и не се изследват. Самият диабет, когато се отключи, се характеризира с повишена жажда, често уриниране, повишен глад към сладки храни и напълняване. Всеки човек трябва да съблюдава за симптоми. Достъпът до медицинска помощ у нас е лесен", каза още ендокринологът.