Академик: Трябва да приемем, че ще настъпи колапс в здравеопазването
Между 12 и 18 години отнема възстановяването на един човек като физическа единица, ако бъде изгубен и това е доказано в епохи на войни. Обаче една цивилизация, която е градена 200 години върху идеите на Просвещението, на свободния избор, да бъде срутена поради биомедицински мотиви и то срутена с една необратима перспектива, е престъпно. Това коментира в студиото на "Денят започва" психиатърът акад. Дроздстой Стоянов. Той е ръководител на Катедра "Психиатрия и медицинска психология" към Медицинския университет в Пловдив и академик в Българската академия на науките.
Според него, изходът от тази сложна ситуация е в едно много по-балансирано и много по-премерено отношение, особено след като вече е отминала 1 година. През тази година наблюдаваме остра стресова реакция както на отделния човек, така и на обществото като цяло.
За да се предотврати колапсът на обществените системи е нужно да се приеме, че ще настъпи колапс в един от секторите, а той е секторът на здравеопазването, смята акад. Стоянов.
Голяма част от хората са уморени, а друга част вече минават в един етап на протестно отношение. В този смисъл подчертах, че се касае за еволюционна норма, обясни акад. Стоянов.
Ако моделът на управление стане по-балансиран, предвидим, логичен, имаме шансове да възстановим взаимоотношенията и цивилизационната си норма в рамките на една година. Ако не, е трудно да се предскаже, допълни академикът.