Днес обаче от Агенцията по трансплантация опровергаха точно тази част от историята. Проверка на ведомството показва, че Моллов никога не е получавал ред за присаждане на бъбрек от 2011 година досега, така че няма как да го е отстъпвал на когото и да било. В регистрите на Агенцията няма и 14-годишно момче, което да е било трансплантирано, съобщи шефката на Агенцията д-р Мариана Симеонова.
На практика съпругата на Ахмед - Кери Моллова, се подигра с доверието най-напред на колежката ни от Пещера Величка Ачева. С ясната цел да помогне на нуждаещ се - в града се знае, че Ахмед от години чака за бъбрек - тя разпространи зов за помощ, в който бе споменат и "благородният" жест. Заради спешността на случая и бързото влошаване на пациента нещата бяха приети на доверие както от нея, така и от други журналисти. Докато истината не излезе наяве.
"Ахмед Мустафов Моллов е включен в Служебния регистър на ИАТ като нуждаещ се от бъбречна трансплантация на 25.01.2011 г., гласи официалното прессъобщение на Агенцията, разпространено днес. До момента няма информация, че е бил сред извиканите потенциални реципиенти, съвместими с донора, при реализираните донорски ситуации".
От ИАТ обясниха още, че Ахмед няма как "да отстъпи ред", защото децата под 18 години винаги са с предимство при нужда от трансплантации. Ако те попаднат сред потенциални реципиенти при конкретна донорска ситуация, първо се търси реципиент на възраст до 18 г. При намиране на такъв, съвместим по кръвна група АВ0 и със HLA съвместимост, органът се предлага първо за него. При липса на съвместими чакащи до 18 г. възраст, реципиентите се подбират по стандартния ред на т. I до VII", е заложено в нормативните документи.
С резултатите от проверката им е запознат на 16 март и здравният министър Илко Семерджиев. До момента обаче официално не е публикувана нито дума по случая на сайта на Агенцията. Защо от понеделник, когато тръгна кампанията, досега никой не е реагирал, остава неясно.