Адвокат: Това е изключително тъжно. Хората, които разчитат на помощта от "Българската Коледа", нямат алтернатива
Защо инициативата "Българската Коледа" продължава вече толкова години без прекъсване и какви слабости на здравната система компенсира благотворителността?" В този нестихващ процес виждам каталог на държавната немощ", заяви пред БНР адвокат Мария Шаркова, специалист по медицинско право, кояти ома практика и в Пловдив
Ако се проследи в годините какво точно се осигурява, ще видите списък от жизненоважна апаратура и медицински услуги – списък на това, което държавата в лицето на Здравната каса и Министерството на здравеопазването с години не могат да осигурят на децата.
Не говорим за високотехнологични и скъпи услуги, а за основни такива, без които децата не могат да живеят, както и за базова апаратура и лекарства, подчерта Шаркова в предаването "Преди всички".
Според нея е налице "безсилие на институциите" и това е "абсурдно като конструкция".
Вместо да се поощряват политики, които гарантират основни медицински услуги, президентската институция е ангажирана с това да осигурява средства и поставя родителите ежегодно в унизителната ситуация да кандидатстват за средства, коментира Мария Шаркова.
На този етап хората, които разчитат на помощта от "Българската Коледа", нямат алтернатива, защото други отговорни хора не изпълняват своите правомощия и на нас ни остава възможността единствено да дарим, изтъкна специалистът по медицинско право.
По думите ѝ, "това е изключително тъжно", защото дарителството замества отдавна съществуващи дефицити в здравната система.
Мария Шаркова даде пример с медицинските храни и как след натиск от НПО е започнало осигуряването им за нуждаещите се.
Ако изграждането на националната детска болница се служи с благотворителност, то тя би била паметник на държавната немощ, наред с "Българската Коледа", изтъкна тя.
Дарителството и доброволчеството са изключително важни и трябва да бъдат подкрепяни от институциите, но не като заместващи, обобщи Шаркова.