Това е една от най-популярните тактики за хасковските абитуриенти през последните години. Отиващият на изпит зрелостник подсигурява неколцина приятели, които от зона с WiFi сърфират из Гугъл в търсене на верния отговор.
Схемата работела безотказно до миналата година, когато за първи път бяха хванати двама преписвачи, получаващи помощ отвън. Затова сега на квесторите бе разпоредено претърсване, разбира се, в границите на приличието, на всеки подозрителен абитуриент.
В опит да прекратят порочната практика всички хасковски гимназии изключиха свободния си интернет, като оставиха само този в административната част, за който обаче е нужна парола.
Понеже надзирателите на самия изпит са от други училища, както и учениците, се предполагаше, че няма кой да знае входът към виртуалното пространство.
В хасковската Природоматематическа гимназия решиха да не рискуват и направо дръпнаха щепсела на рутера. Това обаче не спира абитуриентите, още повече че повечето имат собствена мобилна връзка на смартфоните си.
Според хасковски квестор поне половината от дванадесетокласниците се озовават в стаите с мобилни телефони, които крият в бюстиета или направо в панталоните си. Учителите нямат право да ги обискират, а за да тушират подозренията, изпитваните оставят предварително взети стари мобилни телефони на учителското бюро.
Измамата лъсна преди началото на матурата, когато младеж свободно цъкаше на мобилното си устройство, въпреки че преди това демонстративно остави пред учителя цели два апарата.
За да залавят преписвачите, училищата бяха инструктирани да инсталират по две камери във всяка стая, в която се провежда матура. Устройствата се монтират на противоположните стени, а в оперативния център дежури човек, който следи изображението.
В опит да изпълнят съвестно задълженията си пък мнозина квестори се обръщат към близкото социалистическо минало и с транзистори тип ВЕФ обикалят между редиците. Има ли действащ телефон, ВЕФ-ът по социалистически се смущава от новата технология и започва да бръжди.
Още по темата (24): | |